Poznań: nowoczesny hotel zachęci pielęgniarki do podjęcia pracy?

Autor: Głos Wielkopolski, RZ/Rynek Zdrowia • • 18 kwietnia 2016 09:10

Niemal wszyscy dyrektorzy placówek medycznych w Wielkopolsce narzekają na brak pielęgniarek. Brakuje ich w szpitalnych oddziałach, w przychodniach, domach pomocy społecznej, a nawet w prywatnych klinikach.

FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

Jacek Łukomski, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu, ma nadzieję, że nowoczesny hotel dla pracowników wybudowany obok placówki, zachęci między innymi pielęgniarki do podejmowania pracy w szpitalu. Miałby on powstać jeszcze w tym roku, z 60 pokojami jednoosobowymi i 20 "dwójkami".

Do niedawna hotelem dla pielęgniarek dysponował Szpital Miejski im. Strusia w Poznaniu. Jak przyznaje Stanisław Rusek, rzecznik szpitala, oferta z mieszkaniem była z pewnością istotna przy szukaniu personelu.

Same pielęgniarki sceptycznie podchodzą do pomysłu zamieszkania w hotelu. Jak przekonuje Zofia Małas, prezes Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych należy podjąć systemowe działania, aby zatrzymać w kraju wcale niemałą liczbę absolwentów wydziałów pielęgniarstwa, którzy z powodów finansowych podejmują pracę za granicą, czasem w innych profesjach.

Czytaj także: Nowa prezes NIPiP: najważniejsze - normy zatrudnienia, podwyżki, uprawnienia

Zdaniem prezes Małas podstawowymi problemami dla środowiska pielęgniarskiego, które należy rozwiązać jest uregulowanie obsad w szpitalach oraz wynagrodzeń pielęgniarek, określenie kompetencji zawodowych po ukończeniu poszczególnych rodzajów, dziedzin i zakresów kształcenia podyplomowego z jednoznacznym wskazaniem uprawnień do realizacji poszczególnych świadczeń zdrowotnych, menedżerskich lub naukowych w aktach prawnych.

- Pierwszym krokiem, o który zabiegamy byłyby rezydentury, na początek w tych dziedzinach, w których niedobór pielęgniarek jest największy – stwierdziła w rozmowie z Rynkiem Zdrowia prezes NIPiP.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum