Poznań: minister zdrowia rozmawiał z dyrektorami lecznic i samorządowcami o sieci szpitali

Autor: PAP, Radio Merkury/Rynek Zdrowia • • 28 kwietnia 2017 15:28

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł rozmawiał w piątek (28 kwietnia) w Poznaniu z dyrektorami lecznic i samorządowcami na temat sieci szpitali. Podobne spotkania planowane są w najbliższym czasie w każdym z regionów.

Poznań: minister zdrowia rozmawiał z dyrektorami lecznic i samorządowcami o sieci szpitali
Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł Fot. PTWP


Wskazywał m.in. w jaki sposób można rozwiązać sprawę Szpitala Rehabilitacyjno-Kardiologicznego w Kowanówku, który do sieci nie trafi. W jego ocenie placówka mogłaby wystartować w konkursie NFZ lub zostać połączona ze Szpitalem Wojewódzkim w Poznaniu - wtedy zostałaby automatycznie zaliczony do sieci - informuje Radio Merkury Poznań.

Zdaniem ministra zdrowia „kończy się głupia wrzawa na temat sieci szpitali”, a zaczyna profesjonalna rozmowa dot. opieki nad chorymi.

Minister przypomniał, że na szpitale zostanie nałożone nowe zadanie - opieki poszpitalnej nad pacjentem. Jeśli będzie potrzebna, będzie kontynuowała przez przychodnię przyszpitalną.
Przy szpitalnych oddziałach ratunkowych i izbach chorych mają powstać przychodnie nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej. Pomoc zostanie udzielona tam osobom, które nie dostały się do swojego lekarza rodzinnego.

NFZ będzie rozliczał się ze szpitalami ryczałtem. Ten sposób płatności ma przełożyć się na bardziej elastyczne podejście do pacjentów.

Nowe zasady organizacji wejdą w życie w październiku. Minister zapewnił, że szpitale powiatowe nie muszą się obawiać likwidacji czy utraty kontraktów z NFZ.

Szef resortu zdrowia zaznaczył, że nowa ustawa nie jest "zmianą totalną", a "bardzo ważną korektą" dotychczasowego systemu i przywróceniem w nim porządku. - Ten porządek został zaburzony koncepcją, która narastała przez wiele ostatnich lat, że rynek w służbie zdrowia jest najlepszym regulatorem i państwo mogłoby się wycofać z odpowiedzialności - mówił. Zdaniem ministra, to przeświadczenie się nie sprawdziło.

- To, co robimy w tej chwili, jest przywróceniem konstytucyjnego i (...) cywilizacyjnego porządku, w którym to państwo odpowiada jednak za zdrowie obywateli - ocenił minister.

Radziwiłł podkreślił, że zmiany mają przede wszystkim służyć pacjentowi, istotne jest także utrzymanie już istniejących placówek. - Szpitale, które mają charakter wieloprofilowy, kompleksowy, które stanowią o bezpieczeństwie pacjentów, będą zdecydowanie bezpieczniejsze. I (...) nawet te szpitale, które nie w pełni spełniają kryteria ustawy zaliczania do sieci szpitali, jeżeli są jedynymi szpitalami w powiecie, mają zagwarantowane miejsce w sieci, co stanowi podstawową gwarancję tego, że wszyscy obywatele Polski A, B i C (...) będą mogli się czuć bezpieczni - podkreślił minister.

Szef resortu zdrowia pytany, czy wprowadzenie sieci szpitali dotknie w jakikolwiek sposób personel medyczny, przekonywał, że z punktu widzenia pracowników będą to zmiany wyłącznie korzystne.

- Przytłaczająca większość szpitali wieloprofilowych, zatrudniających dużą liczbę personelu, po prostu znajdzie się w sieci, co oznacza pewną gwarancję i stabilność zakładu pracy. Nie ukrywam też, że wraz z siecią nastąpi korekta finansowania tych szpitali i dostaną one nieco więcej pieniędzy. (...) Również te jednostki, które nie znajdą się w sieci, a obecnie wykonują istotną ilość świadczeń, raptem nie znikną - zaznaczył minister.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum