Poznań: dzięki miejskiemu programowi in vitro urodziło się 155 dzieci

Autor: PAP • • 27 lipca 2019 16:28

155 dzieci, w tym w tym 20 par bliźniąt, urodziło się od czasu wprowadzenia w Poznaniu miejskiego programu in vitro. Program, który ruszył dwa lata temu, będzie kontynuowany do 2020 roku.

Poznań: dzięki miejskiemu programowi in vitro urodziło się 155 dzieci
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Według danych poznańskiego magistratu dzięki miejskiemu programowi in vitro urodziło się 155 dzieci, w tym 20 par bliźniąt. 204 kobiety zaszły w ciąże, z czego 26 - w ciąże mnogie. W tym roku przeprowadzono już 151 pełnych procedur in vitro.

Miejski program in vitro ruszył w sierpniu 2017 r. Na jego realizację rocznie miasto przeznacza 1,8 mln zł. Magistrat przypomina, że aby zdobyć wsparcie z miejskiego budżetu, trzeba wypełnić wniosek i złożyć go w jednej z trzech placówek uczestniczących w programie. Są to: Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, InviMed Europejskie Centrum Macierzyństwa Poznań i Klinika Bocian.

"Pary, które chcą skorzystać z programu, muszą też spełnić podstawowe warunki: powinny mieszkać w Poznaniu i pozostawać w związku (małżeńskim lub partnerskim) oraz mieć udokumentowane wcześniejsze bezskuteczne leczenie niepłodności. Wiek kobiety musi mieścić się w granicach 20-43 lat" - wskazał magistrat.

Jeśli para spełnia wymogi formalne i przejdzie kwalifikację medyczną, wybrana przez nią klinika lub szpital wystawia orzeczenie lekarskie o stanie zdrowia. Następnie wniosek o wsparcie finansowe dla pary trafia do Urzędu Miasta Poznania. Dofinansowanie jest przyznawane według kolejności zgłoszeń.

"Pary, które zakwalifikują się do programu, mogą liczyć na 5 tys. zł wsparcia - maksymalnie trzykrotnie - do trzech zabiegów. Mogą też starać się o trzykrotne dofinansowanie w wysokości 2 tys. zł do procedury adopcji zarodka - pod warunkiem że poprzednia dofinansowana procedura zapłodnienia pozaustrojowego lub adopcji zarodka nie była skuteczna i nie urodziło się w jej wyniku dziecko" - podał poznański urząd miasta.

Miejski program in vitro w Poznaniu będzie kontynuowany do 2020 r.

Autor: Anna Jowsa (PAP)

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze