Poznań: dzieci mogą być zdrowsze dzięki zaangażowaniu rodziców

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 09 maja 2011 10:07

Projekt "Healthy children in sound communities - Zdrowe dzieci w zdrowej społeczności" pokazał, że dzieciom brakuje aktywności fizycznej, a rodzice nie wiedzą, jak im ją zorganizować.

Poznań: dzieci mogą być zdrowsze dzięki zaangażowaniu rodziców

Projekt Unii Europejskiej „Healthy children in sound communities - Zdrowe dzieci w zdrowej społeczności” realizowany był równolegle w 5 krajach (Niemcy, Anglia, Holandia, Włochy oraz Polska) i dotyczył aktywizacji dzieci w młodszym wieku szkolnym (7-9 lat).

W jego ramach dzieci miały zapewnione zajęcia aktywności fizycznej 5 razy w tygodniu - 3 dni w ramach lekcji wychowania fizycznego oraz 2 dni zajęć, które prowadzili specjaliści z pobliskich klubów sportowych. Dodatkowo przez okres jednego semestru w ramach programu dzieci uczestniczyły w jednej lekcji tygodniowo związanej z zasadami zdrowego żywienia.

Program był realizowany w Szkole Podstawowej nr 12 w Poznaniu. 9 maja br. realizatorzy programu wraz z rodzicami i dziećmi podsumują przebieg projektu. Wstępna analiza zmian w obrazie aktywności fizycznej polskich dzieci wykazała, że tylko 5-7 proc. deklarowało podejmowanie aktywności fizycznej w czasie wolnym każdego dnia, przy czym WHO zaleca dla tej grupy wiekowej 60 minut aktywności ruchowej każdego dnia.

Po przeprowadzeniu cyklu zajęć ruchowych oraz przygotowujących do zdrowego stylu odżywiania niewielkiej poprawie uległy wyniki w zakresie sprawności fizycznej, szczególnie w zakresie koordynacji i gibkości. Jednak dzieci często zwracały uwagę na to, że rodzice nie zawsze wiedzą, w co się mają z nimi bawić, jaką formę aktywności zaproponować do wspólnego wykonywania, co staje się powodem do ich odmowy udziału w takich zabawach.

Sprowokowało to realizatorów projektu do poszerzenia zakresu oddziaływania. Dlatego w ramach projektu planowane są w najbliższym czasie również wspólne zajęcia dla dzieci i rodziców, których celem będzie przypomnienie rodzicom różnych form aktywności fizycznej, które można podejmować z dziećmi w różnym wieku.

Efektem tych działań mają być zmiany w programie edukacji zintegrowanej w klasach I-III, w którą włączone zostaną dodatkowe elementy aktywności fizycznej oraz żywieniowej. Kolejnym krokiem w realizacji projektu będzie włączanie nowych szkół.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum