Poznań: dodatkowe punkty za szczepienia przy naborze do przedszkoli

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 stycznia 2020 08:09

Podczas wtorkowej (21 stycznia) sesji Rady Miasta Poznania radni podjęli uchwałę określającą kryteria rekrutacji do miejskich przedszkoli. Dzieci, które przejdą obowiązkowe szczepienia, będą mogły liczyć na dodatkowe punkty ułatwiające dostanie się do placówek w drugim naborze.

Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Poznański magistrat wskazał, że aby zapisać dziecko do miejskiego przedszkola lub oddziału przedszkolnego, rodzice muszą - na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego - spełnić określone w uchwale kryteria.

"O tym, czy maluch dostanie się do wybranej placówki, decydować będą punkty. Najwięcej ich - aż 60 - można zdobyć, jeśli rodzeństwo kandydującego do przedszkola dziecka chodzi już do tej samej placówki. Tyle samo punktów rodzice mogą dostać za wykonanie u przyszłego przedszkolaka obowiązkowych szczepień zgodnie z programem szczepień ochronnych" - podał Urząd Miasta Poznania.

Wskazano również, że jeśli oboje rodzice lub opiekunowie pracują, uczą się, prowadzą gospodarstwo rolne lub działalność gospodarczą, mogą liczyć na kolejne 30 punktów - i drugie tyle za rozliczenie podatku w Poznaniu. Jeśli zaś wniosek dotyczy rodzeństwa jednocześnie ubiegającego się o przyjęcie do tej samej placówki, rodzice dostaną dodatkowe 15 punktów.

"Wniosek o przyjęcie dziecka może być złożony do maksymalnie pięciu wybranych przedszkoli lub oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych. Miasto wprowadziło preferencje za wybór. Jeśli rodzice zaznaczą, że dana placówka jest ich miejscem pierwszego wyboru, dostaną 50 pkt., gdy będzie to miejsce drugiego wyboru - 30 pkt. Następnie - w przypadku placówki trzeciego, czwartego i piątego wyboru - odpowiednio 20, 10 i 1 punkt" - podano.

Urząd Miasta Poznania podał ponadto, że rodzice powinni udokumentować spełnienie każdego z kryteriów, przedstawiając np. zaświadczenie z miejsca pracy czy kserokopię pierwszej strony zeznania podatkowego. Do udokumentowania wykonania szczepień konieczne będzie tylko oświadczenie rodzica.

Anna Jowsa (PAP)

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum