Blisko 93 mln zł z Funduszu Medycznego trafiło do jednego z poznańskich szpitali

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP03 października 2022 20:28

Szpital Kliniczny im. Karola Jonschera w Poznaniu otrzymał blisko 93 mln złotych z Funduszu Medycznego.  W poniedziałek - 3 października - w Poznaniu dyrekcja placówki otrzymała symboliczny czek.

Blisko 93 mln zł z Funduszu Medycznego trafiło do jednego z poznańskich szpitali
Poznański szpital otrzyma pieniądze na przebudowę oddziałów. Fot. AdobeStock

 

Ważne inwestycje szpitala

Wiceminister zdrowia Piotr Bromber podkreślił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, że w skali kraju resort przeznacza na inwestycje pediatryczne ponad 3 mld zł.

- Nowa infrastruktura, nowe metody leczenia, to wszystko dedykowane jest dzieciom, to wszystko po to, by zwiększyć poczucie bezpieczeństwa zdrowotnego dzieci. Alokujemy w przypadku województwa wielkopolskiego przeszło 90 mln zł na inwestycję infrastrukturalną — zaznaczył.

Dyrektor naczelny Szpitala Klinicznego im. Karola Jonschera Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu dr n. med. Paweł Daszkiewicz podkreślił, że lecznica powstała w latach 70. XX wieku — Co wtedy było nowoczesne, spełniało oczekiwania społeczne, to w tej chwili już nie, i narusza szereg przepisów — zaznaczył.

Wskazał, że dzięki wsparciu szpital dostosuje pięć oddziałów — kardiologiczny, nefrologiczny, diabetologiczny, chirurgiczny i otolaryngologiczny — do obecnie obowiązujących wymogów, m.in. sanitarnych. - Szczególnie kardiologia i nefrologia są w kiepskim stanie i tam trzeba po prostu rozdzielić te oddziały, bo to są oddziały działające w dwóch zakresach jednocześnie — powiedział.

- Oprócz tego, z tych środków finansowych chcemy wybudować ośrodek trzeciego stopnia referencji w psychiatrii dziecięcej — wskazał Daszkiewicz.

Dyrektor podkreślił, że bez uzyskanego wsparcia szpitala nie byłoby stać na przeprowadzenie tak dużego przedsięwzięcia. Lecznica zadeklarowała 10 mln zł wkładu własnego. Inwestycja zostanie podzielona na etapy i będzie prowadzona do 2028 roku. Po rozbudowie i przebudowie na oddziałach mają być m.in. dwu- i jednoosobowe pokoje dla pacjentów.

We wtorek w szpitalu zostanie otwarty nowy oddział onkologii dziecięcej i oddział intensywnej opieki medycznej. Placówka jest także w trakcie modernizacji izby przyjęć.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum