×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Poznaliśmy laureatów nagrody Animus Fortis 2022

Autor: KK • Źródło: Rynek Zdrowia10 marca 2023 17:36

Poznaliśmy laureatów szóstej edycji nagrody Animus Fortis (Mężny Duch), ustanowionej przez dyrektora Wojskowego Instytutu Medycznego. Laureatów zaprezentowano podczas VIII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

 • Nagroda Animus Fortis (Mężny Duch), ustanowiona przez kierownictwo Wojskowego Instytutu Medycznego, ma na celu uhonorowanie osób i instytucji mających szczególny wpływ na pozytywne zmiany oraz kształtowanie wizerunku służb ratowniczych
 • Nawiązuje do najlepszych tradycji służb medycznych, dlatego laureaci otrzymują statuetkę będąca miniaturą projektu "Pomnika Sanitariusza”
 • Animus Fortis (Mężny Duch) przyznawana jest w dwóch kategoriach: za "osobiste męstwo" dla osoby, która wyróżniła się w znaczący sposób w akcji ratowniczej, a także dla przedstawicieli instytucji, która "znacząco wpłynęła na pozytywne zmiany pozwalające skuteczniej ratować ludzkie życie"
 • W szóstej edycji konkursu przyznano również dwa dyplomy honorowe w obu kategoriach

Statuetka ANIMUS FORTIS (Mężny Duch) 2022 w kategorii indywidualnej "Osobiste męstwo":

 • mł. asp. Agata Zofia Haluch-Willmann

W dniu 2 listopada 2022 r. mł. asp. Agata Haluch-Willmann wraz z mł. asp. Pawłem Cichockim w trybie pilnym udali się na miejsce interwencji do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wieszczętach, gdzie według zgłoszenia trzyletnie dziecko miało wpaść do studzienki kanalizacyjnej.

Przybyli na miejsce policjanci ustalili, że w wąskiej rurze kanalizacyjnej na głębokości ok. 3 metrów utknął chłopczyk. Dziecko stało zanurzone po szyję w wodzie, było wystraszone i cały czas płakało. Próby wydostania go na zewnątrz podejmowane przez matkę i osoby postronne okazały się bezskuteczne z uwagi na wąski otwór rury kanalizacyjnej, o średnicy ok. 40 cm.

Mł. asp. Agata Haluch-Willmann zdecydowała o opuszczeniu się do kanalizacji. Policjantka została spuszczona do wnętrza studzienki głową w dół. Zabieg ten okazał się wyjątkowo trudny i niebezpieczny, bowiem w trakcie opuszczania, funkcjonariuszka utknęła w otworze.

Dzięki pomocy strażaków, którzy ułożyli jej ciało tak, aby mogła się przedostać przez bardzo wąski otwór, udało się jej przemieścić w studzience kanalizacyjnej. Po dotarciu do uwięzionego chłopca oraz nawiązaniu z nim kontaktu słownego, chwyciła dziecko za rączki i wyciągnęła na zewnątrz.

Policjantka na co dzień pełni służbę w komisariacie w Jasienicy na stanowisku Dzielnicowego rejonu Międzyrzecza Górnego, Dolnego i Mazańcowic.

Statuetka ANIMUS FORTIS (Mężny Duch) 2022 w kategorii instytucjonalnej:

 • Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza nr 5 w Warszawie

Jednostka brała czynny udział w zdarzeniach związanych z konsekwencjami konfliktu zbrojnego na Ukrainie. Strażacy, pełniąc całodobowe dyżury na dworcach znajdujących się na terenie całej Warszawy, pomagali uchodźcom realizując czynności medyczne oraz organizacyjnie, tak by w efekcie zapewnić im miejsce schronienia.

Wyróżniona jednostka patroluje Wisłę zapewniając bezpieczeństwo obywateli przebywających na jej brzegach. Jednostka realizowała również działania poszukiwawczo-ratownicze na samej Wiśle.

Ratuje to co najcenniejsze - ludzkie życie - m.in. poprzez zapobieganie próbom samobójczym, ratowanie osób przygniecionych i zakleszczonych w wypadkach komunikacyjnych na ulicach Warszawy, prowadzenie działań będące następstwem wystąpienia zagrożenia pożarowego jak ewakuowanie 22 osoby podczas pożaru poddasza przedwojennej kamienicy kompleksu budynków przy ulicy Stalowej.

Wyżej wymienione interwencje pokazują tylko ułamek wszystkich działań, podczas których Strażacy - Ratownicy z JRG 5 wykazywali się profesjonalizmem, odpowiednim wyszkoleniem, ale i własnym poświęceniem, ryzykując dla innych własnym życiem.

Dyplom honorowy ANIMUS FORTIS (Mężny Duch) 2022 w kategorii indywidualnej:

 • asp. Przemysław Kaczmarczyk

13 lipca 2022 r. asp. Przemysław Kaczmarczyk przebywając na urlopie w miejscowości Jantar razem z rodziną był świadkiem zdarzenia, w którym osoby kąpiące się w morzu nagle zaczęły wołać o pomoc i topić się na skutek wstecznego prądu wody.

Funkcjonariusz bez chwili zastanowienia przystąpił do ratowania osób tonących poprzez podjęcie ich z wody i holowanie do brzegu. Bez zawahania ruszył na pomoc osobom potrzebującym, zostawiając dzieci pod opieką osób postronnych.

Wymagająca odwagi i niezłomnego charakteru natychmiastowa reakcja w niebezpiecznej sytuacji pokazała prawdziwą duszę strażaka-ratownika, który ryzykując własne życie niósł pomoc drugiemu człowiekowi.

Aktualnie asp. Kaczmarczyk pełni funkcję etatowego dowódcy Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno-Nurkowego. Jest czynnym członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Rybnie i Mrągowie.

Dyplom honorowy ANIMUS FORTIS (Mężny Duch) 2022 w kategorii instytucjonalnej

 • Zarząd Lotnictwa Policji Głównego Sztabu Komendy Głównej Policji

W lipcu 2022 roku załoga policyjnego śmigłowca S-70i Black Hawk przez pięć dni pomagała w działaniach gaśniczych w Parku Narodowym Czeska Szwajcaria, podczas których policyjni lotnicy i strażacy walczyli z ogniem. Od wtorku do soboty policyjni lotnicy i strażacy PSP, wykorzystując policyjny śmigłowiec S-70i Black Hawk z podwieszanym strażackim zbiornikiem na wodę Bambi Bucket, wykonali dokładnie 489 zrzutów.

Policyjni lotnicy blisko współpracują z górskimi służbami ratowniczymi TOPR i GOPR. Mają na swoim koncie również loty z organami do przeszczepu. Tylko w zeszłym roku było ich 15, z czego 13 z sercem i 2 z wątrobą.

Policjanci są w stałej gotowości do działań we wszystkich sytuacjach nadzwyczajnych, bez względu, czy teren jest równinny, górzysty, czy podmokły, czy lot jest nad wodami śródlądowymi, czy nad morzem.

VIII Kongres Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach

Laureatów poznaliśmy w piątek 10 marca, podczas VIII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych odbywającego się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Nagrody wręczał gen. dyw. prof. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.

Kapituła Nagrody Animus Fortis (Mężny Duch) 2022:

 • Dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego jako Przewodniczący Kapituły
 • Przewodniczący Rady Naukowej Wojskowego Instytutu Medycznego
 • przedstawiciel Prezesa Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej
 • przedstawiciel Ministra Obrony Narodowej
 • przedstawiciel Ministra właściwego ds. Wewnętrznych
 • przedstawiciel Ministra właściwego ds. Zdrowia
 • przedstawiciel stowarzyszenia "Szpital Ujazdowski"
 • redaktor naczelna Rynku Zdrowia
 • przedstawiciel czasopisma "Lekarz Wojskowy"
 • czterech przedstawicieli Wojskowego Instytutu Medycznego - Państwowego Instytutu BadawczegoDowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze