Poziom zanieczyszczeń powietrza w Warszawie - niespotykany

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 stycznia 2017 16:58

Sytuacja w dwóch ostatnich dnia była nietypowa i niespotykana w Warszawie od 10 lat - mówił we wtorek (10 stycznia) wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski. We wtorek dopuszczalny poziom zanieczyszczeń prawdopodobnie również zostanie przekroczony, ale nie sięgnie 100 mikrogramów/metr sześć.

Poziom zanieczyszczeń powietrza w Warszawie - niespotykany
Z powodu prognozy wskazującej na poziom zapylenia poniżej 100 mikrogramów władze Warszawy nie zdecydowały się na wprowadzenie we wtorek darmowej komunikacji miejskiej w stolicy. Fot. PTWP

- Prawdopodobnie dojdzie dzisiaj do przekroczenia poziomu dopuszczalnego zanieczyszczeń, ale z pewnością będą to poziomy poniżej 100 mikrogramów na metr sześcienny. Prognoza, którą otrzymaliśmy wczoraj, była już uspokajająca - powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski. - To efekt poprawy warunków atmosferycznych - zaznaczył.

Właśnie z powodu prognozy wskazującej na poziom zapylenia poniżej 100 mikrogramów władze Warszawy nie zdecydowały się na wprowadzenie we wtorek darmowej komunikacji miejskiej w stolicy.

Jak wyjaśniał Olszewski, Główny Inspektorat Ochrony Środowiska publikuje poziomy informowania i alarmowania, ustalone odpowiednio dla wartości 200 mikrogramów na metr sześć. dla PM10 - i 300 mikrogramów na metr sześć.

- Te alerty są wysyłane dwa-trzy razy w miesiącu dla niektórych polskich miast. W ostatnich dniach mieliśmy sytuację, w której dla większości polskich miast ogłoszono takie alerty jednego dnia - powiedział Olszewski. - Ten poziom alarmowania i informowania nigdy nie był ogłoszony w Warszawie. Natomiast teraz było bardzo blisko - dodał.

W niedzielę 8 stycznia stacja pomiarowa na ul. Marszałkowskiej pokazała, że w Warszawie dobowy poziom zanieczyszczeń zbliżył się do poziomu 200 mikrogramów - sięgnął dokładnie 197,7 mikrogramów.

- Taki poziom nie wystąpił w Warszawie od 2005 roku - podkreślił Olszewski. W Rybniku, gdzie zanotowano najwyższy poziom zanieczyszczeń, na tamtejszej stacji pomiarowej zanotowano 386 mikrogramów. W poniedziałek (9 stycznia) stacja w centrum Warszawy pokazała 166,7 mikrograma, a w Rybniku aż 860 mikrogramów.

Wiceprezydent Warszawy podkreślał też, że liczba dni, w których w Warszawie poziom zanieczyszczenia przekracza 50 mikrogramów (norma określona w przepisach europejskich) systematycznie się zmniejsza. W 2016 roku było ich 71. W roku 2010 było ich aż 160; w 2013 roku - 75; w 2014 roku - 84; w 2015 roku - 80.

- Normą europejską, do której musimy dojść w roku 2020, jest dojście do 35 dni - mówił Olszewski. Dodał: - Nie jesteśmy jednak w stanie wykluczyć sytuacji, jaka była w ostatnich dwóch dniach. Kumulacja zjawisk meteorologicznych spowodowała, że nawet niewielka ilość zanieczyszczeń wywołała koncentrację zanieczyszczeń w dolnych warstwach atmosfery.

W wtorek warszawscy posłowie Nowoczesnej złożyli pismo adresowane do prezydent Warszawy, z propozycjami rozwiązań, które pomogą w rozwiązywaniu problemu zanieczyszczenia powietrza. Wśród propozycji znalazły się np.: szybkie informowanie o zanieczyszczonym powietrzu; zainstalowanie tzw. balonu smogowego - wskazującego, czy normy zanieczyszczenia są przekroczone; wspieranie wymiany starych pieców na węgiel kamienny na piece opalane gazem; wprowadzenie tańszego transportu miejskiego oraz podjęcie uchwały antysmogowej dla województwa mazowieckiego i dla Warszawy.

- Wiele miast podejmuje nowoczesne działania. Mamy nadzieję, że Warszawa też takie działania podejmie - mówiła we wtorek podczas konferencji prasowej Kornelia Wróblewska.

Olszewski przypomniał, że od 12 stycznia 2017 roku - czyli od dnia wejścia w życie grudniowej uchwały rady miasta, mieszkańcy będą mogą składać wnioski o dofinansowanie wymiany starych pieców węglowych na nowoczesne źródła ciepła opalane gazem.

Warszawiacy będą mogli otrzymać od ratusza od 7 tys. do 20 tys. złotych dopłaty. Wnioski będzie można pobrać ze strony Biura Ochrony Środowiska i ze strony zielona.um.warszawa.pl oraz w Wydziałach Obsługi Mieszkańców.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum