Powstaje nowa specjalizacja dla pielęgniarek
Będzie nowa specjalizacja dla pielęgniarek. Chodzi o chirurgiczną asystę lekarza. Specjalizacja została wpisana do nowelizacji rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie specjalizacji w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia.

- Ministerstwo Zdrowia zaprojektowało nową specjalizację medyczną. To chirurgiczna asysta lekarza
- Specjalizacja będzie dostępna dla pielęgniarek, ale również ratowników medycznych oraz fizjoterapeutów, a pod pewnymi warunkami dla dietetyków
- 10 listopada do ogłoszenia skierowano nowelizację rozporządzenia w sprawie specjalizacji w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia. To właśnie do tego dokumentu wpisano chirurgiczną asystę lekarza
Sprawdź: Chirurg przerwał operację. Zabieg dokończyła pielęgniarka. Szpital dementuje
Wynagrodzenie pielęgniarek mocno w górę. Dwie podwyżki dla dwóch grup
Nowa specjalizacja dla pielęgniarek
10 listopada do ogłoszenia skierowano nowelizację rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie specjalizacji w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia. Do dokumentu wpisano chirurgiczną asystę lekarza.
- Umożliwi to podniesienie w ramach kształcenia podyplomowego kwalifikacji zawodowych fizjoterapeutów, ratowników medycznych i pielęgniarek, którzy poprzez nabycie dodatkowej wiedzy i umiejętności w trakcie szkolenia specjalizacyjnego, asystowaliby lekarzom przy operacjach – czytamy w uzasadnieniu do projektu nowelizacji.
Czytaj więcej: Powstaje nowy zawód medyczny. Pielęgniarka, ratownik i dietetyk będą asystować chirurgom
Nowa specjalizacja dla ratowników medycznych ujęta w ustawa o zawodzie ratownika
Nowa choroba mocno wpłynie na rynek pracy i liczbę zwolnień lekarskich
Chirurgiczna asysta lekarza. Dla kogo?
Chirurgiczna asysta lekarza - jak wskazano w projekcie rozporządzenia - ma być dostępna m.in. dla absolwentów pielęgniarstwa. Poza tym asystentami zostaną również ratownicy medyczni czy fizjoterapeuci. Kto konkretnie?
- pielęgniarstwa, fizjoterapii, ratownictwa medycznego lub
- dietetyki, technologii żywności i żywienia człowieka, zarządzania, zdrowia publicznego, pod warunkiem ukończenia studiów I stopnia i uzyskania tytułu zawodowego licencjata na kierunku studiów w zakresie ratownictwa medycznego lub pielęgniarstwa.
Jak czytamy w rozporządzeniu chirurgiczny asystent lekarza miałby m.in. asystować przy stole operacyjnym czy wykonywać określone czynności po zabiegach chirurgicznych. Przede wszystkim ma " odciążyć chirurga, w szczególności chirurga ogólnego".
- wsparcie intensywnej terapii w czynnościach chirurgii ogólnej
- chirurgiczny asystent lekarza mógłby asystować przy stole operacyjnym,
- a także wykonywać określone czynności po zabiegach chirurgicznych
Sprawdź: Podwyżki dla pielęgniarek i nowy podział na grupy
Znaczne podwyżki dla opiekunów medycznych. Jest nowy współczynnik najniższego wynagrodzenia
Chirurgiczna asysta lekarza - kształcenie w trybie szkolenia specjalizacyjnego
Ministerstwo Zdrowia w nowelizacji rozporządzenia zadeklarowało, że kształcenie asystenta chirurga ma być prowadzone w trybie szkolenia specjalizacyjnego w jednostkach akredytowanych, w oparciu o program specjalizacji zatwierdzony przez ministra zdrowia.
- Zostanie powołany Zespół Ekspertów przez dyrektora Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, który szczegółowo dookreśli moduły, bloki i godziny kształcenia, tak aby zapewnić odpowiednie, na wysokim poziomie szkolenie specjalizacyjne, które przygotuje zarówno pielęgniarki, fizjoterapeutów, jak i ratowników medycznych do wykonywania określonych zadań i czynności – czytamy w uzasadnieniu.
Jak przypominają przedstawiciele resortu zdrowia podobne rozwiązanie - zawód asystenta lekarza - funkcjonuje w innych krajach UE oraz w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii.
Zobacz koniecznie: Rewolucja w zwolnieniach lekarskich. L4 na wypalenie zawodowe
Nowa tabela płac w ochronie zdrowia. Podwyżki dla pielęgniarek, lekarzy, ratowników
Mimo ubezpieczenia można nie dostać zasiłku chorobowego. Ważna zmiana w ustawie
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (2)