Powołano Zespoł Doradców Komisji Zdrowia Senatu RP

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 grudnia 2020 07:31

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki wręczył nominacje członkom nowo powołanego Zespołu Doradców senackiej Komisji Zdrowia - poinformowało we wtorek (8 grudnia) Centrum Informacyjne Senatu. W skład zespołu weszli lekarze i eksperci w dziedzinie ochrony zdrowia.

Powołano Zespoł Doradców Komisji Zdrowia Senatu RP
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Jak poinformowało CIS, Grodzki wręczył nominacje członkom nowo powołanego zespołu w obecności przewodniczącej senackiej Komisji Zdrowia Beaty Małeckiej-Libery.

W skład zespołu wspierającego prace senackiej komisji zdrowia weszli: Artur Białoszewski, Maciej Bogucki, Michał Czarnuch, Mariola Dwornikowska-Dąbrowska, prof. Jerzy Duszyński, prof. Robert Flisiak, prof. Zbigniew Gaciong, prof. dr hab. n. med. Teresa Jackowska, dr hab. inż. Zbigniew M. Karaczun, Hanna Majszczyk, Marcin Pakulski, Władysław Perchaluk, dr hab. n. med. Bolesław Samoliński, dr hab. Christoph Sowadadr i prof. dr hab. n. med. Cezary Szczylik.

"Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki wyraził zadowolenie, że tak wielu utytułowanych ekspertów przyjęło zaproszenie do współpracy. Zaznaczył, że jest dumny, iż w tej kadencji senacka Komisja Zdrowia, robi tak wiele, +aby kulejący system ochrony zdrowia starać się wyprowadzić na właściwe tory+" - podkreślono w komunikacie.

"Mamy wiedzę, z praktyki i doświadczenia, ale doszliśmy zgodnie do wniosku, że będzie lepiej dla Polek i Polaków - dla nas wszystkich - jeśli wesprzemy się opinią wybitnych ekspertów, od których nie oczekujemy niczego innego, jak tylko podzielenia się swoją wiedzą. Oczekujemy tylko tego, abyśmy mogli zgodnie pracować po to, aby walka z tą straszna pandemią przyjęła jakieś racjonalne przesłanki. Ale również po to, ażeby w okresie po pandemii, kiedy wszyscy będziemy +lizali rany+, polską ochronę zdrowia starać się wprowadzić na ścieżkę prawidłowej pracy, na której w tej chwili de facto nie jest" - dodał Grodzki, cytowany w przesłanym komunikacie.

Z kolei Małecka-Libera zaznaczyła, że najważniejsze we współpracy zespołu z senacką Komisją Zdrowia będzie skuteczne działanie. Podkreśliła, że celem jest to, by wiedzę i doświadczenie ekspertów "przekuć" na konkretne rozwiązania legislacyjne. Wskazała, że przed systemem ochrony zdrowia stoi wiele problemów i należy podchodzić do ich rozwiązania w sposób twórczy. Jak podkreśliła, ma na myśli nie tylko problemy wynikające z COVID-19, lecz także organizację systemu po pandemii, w dobie wyzwań takich jak zmiany klimatu, nierówności społeczne, współpraca w ochronie zdrowia na szczeblu europejskim, czy zmiany w podejściu do zdrowia publicznego.

"Senator Beata Małecka-Libera powiedziała także, iż formuła zespołu jest otwarta i w przyszłości do jej prac będą zapraszani kolejni eksperci, specjalizujący się w dziedzinach, których będą dotyczyły prace w Senacie. Ponieważ w jej opinii Senat jest miejscem spierania się na merytoryczne argumenty i tworzenia prawa, to jednym z celów pracy grona ekspertów powinno być identyfikowanie problemów, które mogą się pojawić w przyszłości i opracowywanie sposobów ich zapobiegania lub rozwiązania, gdy już wystąpią" - podkreślono w komunikacie.

Podczas inauguracyjnego posiedzenia zespołu uznano, iż najpilniejsza jest analiza projektu strategii szczepień przeciwko koronawirusowi, którą opracował rząd. "Uczestnicy posiedzenia zgodzili się, że jest to ambitne zadanie, a szczepienia powinny być przeprowadzone na jak największą skalę. Jednak wyrazili zaniepokojenie, że plan został opracowany przez urzędników i nie został skonsultowany z ekspertami. Obawy wzbudza także sceptyczne nastawienie obywateli do poddania się szczepieniom i liczne głosy antyszczepionkowców, które mimo braku merytorycznych przesłanek, mogą ich w tym nastawieniu utwierdzać. Zaznaczono, że równolegle z przygotowaniem punktów szczepień należy pamiętać o edukowaniu obywateli" - czytamy w komunikacie CIS.

Według CIS członkowie zespołu zgodzili się, że w kręgu ich zainteresowań powinna znaleźć się ustawa o zdrowiu publicznym i problemy w realizacji jej założeń, a także wyzwania takie jak np. otyłość i nadwaga czy sposoby na stymulowanie prozdrowotnych postaw. Zaznaczono, że potrzebny jest dobry monitoring całego systemu, który dostarczy rzetelnych danych o występowaniu chorób, nawykach Polaków, co pomoże określić wpływ zdrowia publicznego na gospodarkę czy bezpieczeństwo narodowe.

Wiktoria Nicałek (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum