Powiaty przeciwko projektowi zmian planu finansowego NFZ

Autor: ZPP, AK/Rynek Zdrowia • • 18 czerwca 2010 08:42

Związek Powiatów Polskich (ZPP) zwrócił się z apelem do ministra zdrowia o niezatwierdzanie zmian w planie finansowym Narodowego Funduszu Zdrowia na rok 2010.

„W naszej ocenie projekt zmiany planu przedłożony przez Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia pogłębi dysproporcje pomiędzy regionami, czemu miała zapobiegać ustawa z dnia 25 września 2009 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych” – pisze w liście do minister Kopacz ZPP.

Samorządowcy oczekują od NFZ zrealizowania postulatu zwiększenia nakładów na świadczenia zdrowotne w tych regionach, które ucierpiały na wprowadzeniu okresu przejściowego (lata 2010-2011) dla nowego algorytmu naliczania środków dla oddziałów wojewódzkich NFZ.

Wątpliwości Związku budzi także podstawa prawna dokonania zmian w planie Narodowego Funduszu Zdrowia:

"W naszej ocenie wadliwa jest interpretacja przepisów, zgodnie z którą do tworzenia planu finansowego na rok 2010 zastosowanie miał art. 118 ust. 3 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych – z uwzględnieniem art. 2 nowelizacji tej ustawy z dnia 25 września 2009 r., a obecnie do dokonywanych zmian stosuje się wyłącznie (...) art. 118 ust. 3 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych” – podsumowują w liście do minister Kopacz samorządowcy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum