Powiaty boją się szpitalnej rewolucji. "Zamknę SOR dla dzieci i już będę na finansowym plusie"

Autor: WOK • Źródło: Rynek Zdrowia14 marca 2022 15:30

Szpitale. Planowana reforma szpitalnictwa może negatywnie odbić się na placówkach powiatowych. Problemem jest to, że w Polsce nigdy dokładnie nie określono, na czym polegają zadania powiatów w systemie ochrony zdrowia - wskazują eksperci.

Powiaty boją się szpitalnej rewolucji. "Zamknę SOR dla dzieci i już będę na finansowym plusie"
Szpitale powiatowe boją się o swoją przyszłość (zdjęcie ilustracyjne) Fot. PAP
  • Sprowadzanie szpitali, w tym powiatowych, wyłącznie do przeliczników ekonomicznych jest bardzo złym rozwiązaniem - uważa Jerzy Szafranowicz, dyrektor Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie
  • Zaznacza, że planowana w reformie szpitalnictwa kategoryzacja placówek nie bierze pod uwagę, m.in. jakości udzielanych świadczeń i uzyskanych certyfikatów jakości
  • - Nasz szpital trafił do kategorii C. Zapewniam, że szybko możemy znaleźć się w kategorii A. Wystarczy, że wstrzymam wydatki na niezbędne inwestycje lub zamknę SOR dla dzieci - mówi dyrektor Szafranowicz
  • - To szpitale powiatowe powinny być naturalnym koordynatorem opieki zdrowotnej terenie danego powiatu - zaznacza Krzysztof Żochowski, dyrektor SP ZOZ w Garwolinie

Szpitali powiatowych jest za dużo?

Przypomnijmy, że projekt ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa przewiduje, m.in. utworzenie Agencji Rozwoju Szpitali. ARS będzie dzieliła środki europejskie na modernizację szpitali i pomagała placówkom, które znajdują się w trudnej sytuacji finansowej.

Poprawa efektywności ekonomicznej szpitali ma być osiągana, m.in. dzięki wprowadzeniu ich kategoryzacji. ARS przyzna szpitalowi jedną z czterech kategorii - od A do D, zależnie od sytuacji finansowej placówki. W lecznicach o najgorszej kondycji ekonomicznej będzie obligatoryjnie wdrażany plan plan naprawczo-rozwojowy. Projektowana reforma zakłada też profesjonalizację kadry zarządzającej, w tym wprowadzenie egzaminów państwowych dla przyszłych menedżerów szpitali).

- W kontekście tego projektu zastanawiamy się w gronie dyrektorów szpitali powiatowych, jaka przyszłość czeka nasze placówki. Słyszymy opinie, że zdaniem decydentów tych placówek w niektórych regionach jest zbyt dużo - mówił nam niedawno Władysław Perchaluk, prezes Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego.

- Nie mówimy o żadnej likwidacji szpitali, ale o przeprofilowaniu ich działalności - zapewniał w styczniowym wywiadzie dla Rynku Zdrowia minister zdrowia Adam Niedzielski.

Sytuacja szpitali powiatowych jest bardzo różna

Obecnie w Polsce działa ok. 240 szpitali powiatowych. Krzysztof Żochowski, dyrektor SP ZOZ w Garwolinie, wiceprezes Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych wskazuje, że Polska jest na tyle dużym krajem, że sytuacja powiatowych lecznic w poszczególnych regionach jest bardzo różna.

- Inne realia są, na przykład w dużej śląskiej aglomeracji, a inne w woj. mazowieckim, gdzie mamy ok. 40 szpitali powiatowych, ale aż dla 10 z nich organem założycielskim jest prezydent miasta stołecznego Warszawy. To od razu dzieli placówki na dwie grupy: „warszawskie” oraz szpitale, nazwijmy je prowincjonalne - mówił prezes Żochowski podczas VII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.

Zaznaczył, że większość szpitali powiatowych w kraju działa w powiatach ziemskim, które obejmują swoim zasięgiem większe terytorium niż powiaty grodzkie (zaliczane do administracji gminnej).

- W mojej ocenie to właśnie szpitale powiatowe powinny być naturalnym koordynatorem opieki zdrowotnej na terenie powiatu ziemskiego. Pamiętajmy, że często szpital powiatowy to nie tylko sam szpital, ale też leczenie w ramach poradni specjalistycznych, rehabilitacja, nierzadko również opieka długoterminowa, a także POZ - wylicza prezes Żochowski.

Dodaje: - Nie zapominajmy też o diagnostyce. Przecież szpital powiatowy często dysponuje zapleczem diagnostycznym, które powinno być wykorzystywane w opiece podstawowej i specjalistyce ambulatoryjnej. Jak widać, rola szpitala powiatowego jest dziś bardzo szeroka.

- Przez wiele lat sytuacja finansowa szpitala, którym kieruję, była stabilna. Moment przełomowy, od którego jest już tylko gorzej, nastąpił, kiedy rząd rozpoczął prace nad poprawą finansowania wynagrodzeń naszego personelu, nie dając szpitalom na ten cel żadnych dodatkowych pieniędzy. Na to nakładają się skutki kryzysu covidowego - podkreśla Krzysztof Żochowski.

Szpital to znacznie więcej niż wskaźniki ekonomiczne

Z kolei dr Jerzy Szafranowicz, dyrektor Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie, wiceprezes Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego odnosząc się do planowanej reformy szpitalnictwa zwraca uwagę, że niemal w sąsiedztwie placówki, którą kieruje - w promieniu 5-6 km - jest 10 innych szpitali, z którymi konkuruje, między innymi o pozyskanie kadr medycznych.

- Będziemy musieli się zmierzyć z planowaną kategoryzacją szpitali, powołaniem Agencji Rozwoju Szpitali oraz weryfikacją kompetencji menedżerów kierujących szpitalami. Dowiedziałem się od prezydenta Chorzowa, że nasz szpital trafił do kategorii C. Odpowiedziałem, że szybko możemy być zakwalifikowani do kategorii A lub B. Wystarczy, że wstrzymam wydatki na niezbędne inwestycje lub zamknę SOR dla dzieci - ze względu na wysokie koszty od zawsze generujący stratę - zwracał uwagę dyr. Szafranowicz.

Dodał: - Nadal jednak będę inwestował w rozwój szpitala, narażając się na stygmatyzację jako placówka kategorii C [czyli, według projektu ustawy - wymagająca wdrożenia „działań optymalizacyjnych - planu naprawczo-rozwojowego” - red.].

Zdaniem Jerzego Szafranowicza sprowadzanie działalności szpitali, w tym placówek powiatowych, wyłącznie do przeliczników ekonomicznych jest bardzo złym rozwiązaniem. Zaznacza, że kategoryzacja placówek nie bierze pod uwagę, m.in. jakości udzielanych świadczeń, akredytacji Ministerstwa Zdrowia, uzyskanych certyfikatów jakości.

- Nasz szpital, wskutek planowanej ustawy, stanie przed poważnym dylematem: czy zawęzić działalność tylko do typowej roli powiatowej placówki z kilkoma podstawowymi oddziałami, ale dobrze finansowanymi? Czy jednak nadal dorabiać do szpitalnego budżetu bardziej rentownymi zakresami, jak, na przykład ortopedia dziecięca, która finansowo „ciągnie pół szpitala”. Robimy to wszystko - prowadząc w sumie 25 oddziałów - nie dlatego, że tak chcemy, ale dlatego, że to jest dobrze płatne - konkludował dyrektor Szafranowicz.

Nowe zadania szpitala powiatowego. Jest propozycja

- O potrzebie określenia modelu opieki zdrowotnej w powiecie mówi się od wielu lat, ale ta kwestia nigdy nie znalazła odzwierciedlenia w organizacji systemu ochrony zdrowia w Polsce - przyznaje Bernadeta Skóbel, radca prawny i kierownik Monitoringu Prawnego i Ekspertyz w Związku Powiatów Polskich (ZPP), który - wspólnie z Ogólnopolskim Związkiem Pracodawców Szpitali Powiatowych - przygotował projekt dotyczący roli powiatów w ochronie zdrowia.

- Model, który zaproponowaliśmy, jest odpowiedzią na ubiegłoroczny projekt Ministerstwa Zdrowia zakładający centralizację szpitali. Pokazaliśmy, że jest możliwość skuteczniejszego zarządzania systemem także z poziomu lokalnego - dodaje Bernadeta Skóbel, która jest też ekspertem ZPP w Zespole ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

- Najważniejszym elementem naszego rozwiązania jest to, by szpitale powiatowe stały się lokalnymi centrami zdrowia. Chodzi o to, żeby rola tych jednostek nie sprowadzała się tylko do samego lecznictwa szpitalnego, ale żeby wykorzystać ich, już istniejący potencjał, z pożytkiem dla koordynacji opieki zdrowotnej na poziomie lokalnym - tłumaczy ekspertka.

- Zdajemy sobie sprawę, że są regiony, w których kilka szpitali powiatowych funkcjonuje blisko siebie. Stąd nasza propozycja, by część wspomnianych lokalnych centrów zdrowia obsługiwała więcej niż jeden powiat. Do zadań tych centrów - oprócz prowadzenia typowych oddziałów szpitalnych - należałaby, m.in. profilaktyka, promocja zdrowia, a także opieka długoterminowa - podsumowała Bernadeta Skóbel.

Większość wypowiedzi pochodzi z sesji "Model opieki zdrowotnej w powiecie" w ramach VII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 3-4 marca 2022 r.).
Retransmisja tej debaty: hccongress.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum