Poszerzenie programu trombektomii mechanicznej - jest projekt rozporządzenia

Autor: MAK, RCL/Rynek Zdrowia • • 07 maja 2019 20:58

Jak już informowaliśmy, pilotażowy program trombektomii mechanicznej w leczeniu ostrej fazy udaru niedokrwiennego zostanie poszerzony o kolejne dziesięć placówek. Wprowadzony w styczniu br. program obejmuje na razie tylko 7 ośrodków w kraju. Od lipca stosowanie tej metody będzie więc refundowane w siedemnastu lecznicach.

Poszerzenie programu trombektomii mechanicznej - jest projekt rozporządzenia
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Od 1 lipca do pilotażu dołączą ośrodki w dziesięciu miastach: Warszawie, Szczecinie, Poznaniu, Bydgoszczy, Wrocławiu, Białymstoku, Łodzi, Opolu, Olsztynie i Kielcach.

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji Ukazał się już projekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego dotyczącego leczenia ostrej fazy udaru niedokrwiennego za pomocą przezcewnikowej trombektomii mechanicznej naczyń domózgowych lub wewnątrzczaszkowych.

- Celem projektu jest zwiększenie realizacji wykonywanych zabiegów trombektomii mechanicznej oraz zwiększenie dostępu do leczenia ostrej fazy udaru niedokrwiennego za pomocą przezcewnikowej trombektomii mechanicznej naczyń domózgowych lub wewnątrzczaszkowych. Rozpoczęcie finansowania zabiegów przezcewnikowej trombektomii mechanicznej naczyń domózgowych lub wewnątrzczaszkowych ze środków publicznych w ramach programu pilotażowego w większej liczbie ośrodków daje szansę na wypracowanie optymalnego modelu organizacyjnego udzielania tego świadczenia - uzasadnia resort zdrowia.

Ministerstwo zaznacza, że zwiększenie liczby ośrodków wykonujących zabieg trombektomii mechanicznej jest uzasadnione z kilku powodów. Po pierwsze, porównanie dotychczasowej realizacji tych zabiegów w programie pilotażowym w stosunku do planowanej liczby zabiegów wskazuje na możliwość jej zwiększenia. Po drugie, od momentu wdrożenia programu pilotażowego, kolejni świadczeniodawcy przygotowali się do realizacji trombektomii zgodnie z przyjętymi warunkami realizacji programu pilotażowego. Po trzecie, wprowadzenie zmiany ma na celu zapewnienie realizacji zabiegów w tych województwach i w tych regionach kraju, w których dotychczas realizacja zabiegu była ograniczona.

Celem zmiany jest wprowadzenie programu pilotażowego w co najmniej jednym ośrodku w każdym województwie, o ile jest w nim ośrodek mający przygotowanie do realizacji programu pilotażowego. Nadal takiego świadczeniodawcy nie wyodrębniono w województwie lubuskim.

Zabiegi przezcewnikowej trombektomii mechanicznej naczyń domózgowych lub wewnątrzczaszkowych są finansowane w ramach powszechnych ubezpieczeń zdrowotnych w większości europejskich krajów, między innymi w Anglii, Czechach i Niemczech.

Więcej: legislacja.rcl.gov.pl1

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum