Postępowanie wyjaśniające w sprawie protestujących lekarzy

Autor: tvn24.pl, PAP/Rynek Zdrowia • • 10 stycznia 2012 10:59

Rzecznik Praw Pacjenta Krystyna Barbara Kozłowska wszczęła postępowanie wyjaśniające w sprawie praktyk naruszających - jej zdaniem - zbiorowe prawa pacjentów. W TVN24 powiedziała, że zebrane sygnały od pacjentów pozwalają jej już zidentyfikować miejsca pracy lekarzy, gdzie prowadzony jest protest pieczątkowy.

Kozłowska zaznaczyła, że jeśli świadczeniodawca nie odstąpi od takich praktyk, może na niego nałożyć karę do 500 tysięcy złotych.

- Chcemy przywrócić ludziom znaczną ilość leków refundowanych. Chodzi o to, żeby wreszcie przypomnieć lekarzom, do czego są powołani i jakie mają obowiązki. Nie można utrudniać pacjentom życia i mówić, że robi się to w ich interesie - wyjaśniła motywy swej decyzji.

Rzecznik dodała, że karani nie będą lekarze, ale zakłady opieki zdrowotnej, w których pracują.

Kozłowska poinformowała PAP, że we wtorek (10 stycznia) rozpocznie postępowanie wyjaśniające wobec 91 świadczeniodawców, a także że wezwała Naczelną Radę Lekarską i protestujące organizacje lekarzy do natychmiastowego zaprzestania akcji pieczątkowej.

Jeżeli świadczeniodawca, pomimo wydania decyzji o uznaniu jego działań za naruszające zbiorowe prawa pacjentów będzie je kontynuował, może na niego zostać nałożona kara w wysokości do 500 tys. zł.

Więcej: www.tvn24.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum