Posłowie pytają MZ o pieniądze na podwyżki. "Został miesiąc, szpitale powinny mieć informację"

Autor: MP • Źródło: Rynek Zdrowia25 maja 2022 12:31

25 maja na sejmową Komisję Zdrowia trafił projekt ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Posłowie pytają o sposób finansowania podwyżek wycenionych na 7,2 mld zł. - Został ledwie miesiąc. Na pewno szpitale chciałyby wiedzieć - podkreślała posłanka Koalicji Obywatelskiej Elżbieta Gelert.

Posłowie pytają MZ o pieniądze na podwyżki. "Został miesiąc, szpitale powinny mieć informację"
Trwa posiedzenie Komisji Zdrowia. Biora wnim udział strony zainteresowane podwyżkami w ochronie zdrowia. Fot. PTWP
  • 25 maja w trakcie sejmowej Komisji Zdrowia zaplanowano pierwsze czytanie projektu ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia
  • Zgodnie z procedowaną nową tabelą płac od 1 lipca 2022 roku podwyżki obejmą m.in. lekarzy, pielęgniarki, ratowników medycznych, opiekunów, farmaceutów czy pracowników niemedycznych
  • Przed rozpoczęciem pierwszego czytania członkowie sejmowej Komisji Zdrowia zgłosili szereg uwag do projektu tabeli płac, a także wątpliwości, co do finansowania tych podwyżek, które Ministerstwo Zdrowia wylicza na ponad 7 mld zł
  • - Został ledwie ponad miesiąc i potrzebna jest informacja, bo wszystkie zakłady powinny poznać, w jaki sposób te podwyżki wynagrodzeń będą rekompensowane - podkreślała posłanka Koalicji Obywatelskiej Elżbieta Gelert

Ustawa o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. 25 maja pierwsze czytanie w Sejmie 

Przypomnijmy, że w trakcie konsultacji publicznych do procedowanego projektu ustawy o najniższych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia zgłoszono ponad sto poprawek, które Ministerstwo Zdrowia odrzuciło niemal w całości.

- Przede wszystkim chciałabym zapytać pana ministra czy przewidziane są jakiekolwiek zmiany do tego projektu, bo widzę, że takie tempo prac narzucono, że nie widać tu miejsca na dyskusję i przemyślenie zgłoszonych uwag - zwracała uwagę posłanka Koalicji Obywatelskiej Elżbieta Gelert w trakcie posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia.

- Chciałabym podkreślić ministrowi, że my nie odnosimy się do osiągniętego porozumienia trójstronnego tylko do ustawy, ponieważ parlament to jest władza ustawodawcza. Rząd może proponować, przygotowywać projekty, ale to parlament ustanawia prawo - dodała.

Podwyżki w ochronie zdrowia na 7,2 mld zł. W jaki sposób NFZ pokryje nowe płace?

Główne zastrzeżenia składane przez posłankę Gelert, która na co dzień jest dyrektorem Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu, dotyczyły sposobu finansowania podwyżek, które zakłada ustawa.

- Chciałabym zapytać pana ministra, w jaki sposób Narodowy Fundusz Zdrowia pokryje wzrost wynagrodzeń, wyceniane przez ministra na 7,2 mld zł? Czy pan minister zna te mechanizmy? - pytała.

- Został ledwie ponad miesiąc i potrzebna jest informacja, bo wszystkie zakłady powinny poznać w jaki sposób te podwyżki wynagrodzeń będą rekompensowane. Na pewno szpitale chciałyby wiedzieć. Zostało bardzo mało czasu, dlatego poprosiłabym, aby na tym posiedzeniu zostało to przedstawione - podkreślała. 

Nowa tabela płac w ochronie zdrowia. 6 miesięcy na wypowiedzenia

Elżbieta Gelert zwróciła się również z prośbą o wyjaśnienie, dlaczego ustawodawca daje 6 miesięcy pracodawcom na przeszeregowanie pracowników do konkretnych grup w nowej tabeli płac. 

- Wiązać się to będzie z wydawaniem wypowiedzeń zmieniających zaszeregowania. Dlaczego dajecie na to sześć miesięcy, jak to należy odczytywać? - pytała posłanka, której wątpliwości wzbudza także przekazywanie przez szpitale imiennej listy płac.

- W jakim celu zakłady pracy mają podawać do AOTMiT imię i nazwisko osoby zatrudnionej? W jaki to sposób wpływa na konstruowanie wyceny, bo nie znajduję w ogóle powiązania pomiędzy tymi danymi, a wycenami. Stanowisko pracownika jak najbardziej, ale pobierając imię i nazwisko wykraczacie państwo poza prawo - podkreśliła.

Od 1 lipca podwyżki w ochronie zdrowia

Przypomnijmy, że procedowany projekt ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz niektórych innych ustaw ma wejść w życie 1 lipca 2022 roku.

Zgodnie z ustawą nowa tabela płac, gwarantująca podwyżki minimalnego wynagrodzenia, dotyczyć będzie m.in. lekarzy, pielęgniarek i położnych, ratowników medycznych, opiekunów medycznych, farmaceutów czy pracowników niemedycznych.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum