Posłowie przeciwko ograniczeniu reklamy piwa w mediach

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 kwietnia 2010 08:25

Sejm nie zgodził się, by reklamy piwa mogły być emitowane w mediach wyłącznie między godz. 23.00 a 6.00.

Za odrzuceniem projektu noweli ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, proponowanego przez posłów PiS, opowiedziało się 242 posłów, 143 było przeciwnych, a dwóch wstrzymało się od głosu.

Projekt przewidywał wprowadzenie wymogu umieszczania na opakowaniach alkoholu ostrzeżeń o jego szkodliwości szczególnie dla nieletnich i kobiet w ciąży oraz niebezpieczeństwach, jakie niesie za sobą prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu. Autorzy projektu chcieli także, aby piwo mogło być reklamowane od godz. 23.00, a nie od godz. 20.00, jak jest teraz.

Wiceminister zdrowia Adam Fronczak podkreślał podczas posiedzenia sejmowej komisji zdrowia, że kwestię reklamowania alkoholu szczegółowo ureguluje rządowa nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, która została już przyjęta przez Komitet Stały Rady Ministrów. Przekonywał, że projekt ma charakter kompleksowy i nie ma potrzeby częściowego dublowania rozwiązań, które się w nim znajdą.

Według projektu nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości przygotowanego przez Ministerstwo Zdrowia, reklamy piwa będą mogły być emitowane w mediach wyłącznie między godz. 23.00 a 6.00 W sklepach ma pojawić się więcej informacji o szkodliwości alkoholu i zakazie jego sprzedaży osobom do 18. roku życia.

Projekt wprowadza także obowiązek poddania osoby doprowadzonej do izby wytrzeźwień badaniom lekarskim oraz obowiązek natychmiastowego wezwania pogotowia w przypadku złego stanu zdrowia nietrzeźwego.

Rozbudowano też przepisy dotyczące stosowania przymusu bezpośredniego wobec osób nietrzeźwych, które swoim zachowaniem dają powód do zgorszenia w miejscu publicznym lub w zakładzie pracy, znajdują się w okolicznościach zagrażających ich życiu lub zdrowiu albo zagrażają życiu lub zdrowiu innych.

Ma zostać też wprowadzone ograniczenie orzekanego przez sąd przymusowego leczenia alkoholików, m.in. do tych, którzy popełnili przestępstwo.

Obecnie osoby uzależnione od alkoholu sąd rejonowy może zobowiązać do poddania się leczeniu, gdy na przykład w tej sprawie, na wniosek rodziny uzależnionego, wystąpi prokurator. Sąd może zobowiązać do leczenia osoby, które z powodu alkoholu powodują rozkład życia rodzinnego, demoralizację małoletnich, uchylają się od pracy albo systematycznie zakłócają spokój lub porządek publiczny.

Badania opublikowane przez Światową Organizację Zdrowia, wskazują na istnienie jednoznacznego związku między wydłużeniem czasu emisji reklam a wzrostem spożywania alkoholu przez młodzież. Z badań wynika, że w państwach, w których częściowo ograniczono reklamy napojów alkoholowych, poziom spożycia tych napojów jest niższy o 16 proc. od spożycia alkoholu w państwach, w których brak jest takich ograniczeń.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum