Posłowie interweniują w MZ ws. szpitalnych posiłków: nie jest dobrze

Autor: wyborcza.pl/Rynek Zdrowia • • 12 sierpnia 2015 12:53

W imieniu pacjentów sześciu posłów PO postanowiło wystąpić do ministra zdrowia o poprawę menu w polskich szpitalach. Pytają czy resort zdrowia rozważa rozszerzenie przepisów i "wprowadzenie w szpitalach wysokości dziennej stawki żywieniowej", która wystarczyłaby na zapewnienie chorym posiłków bogatych w substancje odżywcze.

Posłowie interweniują w MZ ws. szpitalnych posiłków: nie jest dobrze

Artur Gierada z Kielc wraz z grupą parlamentarzystów PO - Piotrem Cieślińskim, Agnieszką Pomaską, Damianem Raczkowskim, Jakubem Rutnickim i Cezarym Tomczykiem - wystosował interpelację.

- Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej mówi jedynie, że szpital powinien zapewnić zakwaterowanie oraz adekwatne do stanu zdrowia wyżywienie. Z tego powodu placówki ochrony zdrowia nie są zobowiązane do przestrzegania jakichkolwiek ustaleń w tym zakresie. Jakość posiłków oraz ich wielkość zależy od decyzji dyrekcji - napisali posłowie.

Wiceminister zdrowia Sławomir Neumann odpisał, że nie planuje zmian, a decyzja o wypracowaniu standardów w zakresie żywienia pacjentów spowodowałaby konieczność opracowania ogromnej ich liczby.

Każda choroba, a także każde jej stadium wymaga innego rodzaju żywienia. Nauka o żywieniu chorych wskazuje na konieczność opracowania indywidualnego żywienia, zmienianego nawet z dnia na dzień.

Więcej: www.wyborcza.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum