Posłowie KO po spotkaniu z ministrem Niedzielskim: widzimy zmianę, jeśli chodzi o procedury zakupowe

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 października 2020 16:55

Bardzo udane spotkanie z ministrem zdrowia - powiedzieli Dariusz Joński i Michał Szczerba po spotkaniu z ministrem Adamem Niedzielskim. Kontrolne wizyty innych posłów Koalicji Obywatelskiej w ministerstwach nie były tak owocne - wynika z konferencji prasowych.

Posłowie KO po spotkaniu z ministrem Niedzielskim: widzimy zmianę, jeśli chodzi o procedury zakupowe
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

W piątek (2 października) grupa posłów Koalicji Obywatelskiej rozpoczęła kontrole poselskie w kilku resortach.

Najbardziej zaawansowani w kontrolach są Dariusz Joński i Michał Szczerba, którzy od maja badają w Ministerstwie Zdrowia kwestię zakupów, związanych z epidemią Covid-19. W piątek spotkali się z urzędującym od sierpnia ministrem Adamem Niedzielskim.

- Bardzo dobre spotkanie z ministrem Adamem Niedzielskim, konkretne, widzimy zmianę w tym ministerstwie, jeśli chodzi o podejście do zakupów - powiedział Szczerba na konferencji po spotkaniu. Dodał, że resort ma od tej pory stosować procedury zakupowe, których nie stosował dotąd.

W sprawie zakupu respiratorów, jak mówił Joński, posłowie dostali zapewnienie, że zostało podpisane porozumienie z firmą E&K. - Do końca października pan minister Niedzielski przekaże informacje, dotyczące spłacenia tych pieniędzy bądź nie i podjęcia innych działań - relacjonował poseł.

Sprawa zakupu respiratorów, jak dodał, została objęta klauzulą "ściśle tajne" i minister nie mógł im więcej powiedzieć. - Jednak poinformował, że za jego kadencji żadne pieniądze nie wpłynęły, więc wciąż brakuje 70 milionów złotych - powiedział Joński.

Posłowie dostali jednak zapewnienie, że MZ nie będzie już dokonywało zakupów związanych z Covid, tylko będą to robić instytucje do tego przewidziane, takie jak Agencja Rezerw Materiałowych. - Powoli pan minister chce uprzątnąć tę stajnię Augiasza - zaznaczył Joński.

W poniedziałek posłowie mają też dostać informacje o nagrodach i premiach, które zostały przyznane w pierwszym etapie pandemii. Jeśli chodzi o szczepionki na grypę, w tej chwili sprzedanych jest 350 tysięcy, od października do grudnia ma zostać rozdysponowany milion.

- Otrzymujemy informacje, że DPS nie otrzymały szczepionek, a tam są osoby największego ryzyka - mówił Szczerba. - Tymczasem Urzędy Wojewódzkie szczepią swoich pracowników, a lekarze i pracownicy służby zdrowia nie są w szczepionki doposażeni - dodał.

Posłowie mają także dostać raport w sprawie testów antygenowych na Covid. Upomnieli się również, mówił Szczerba, o pomoc medyczną dla Białorusinów, którzy znaleźli się w Polsce, a także o stypendia dla Białorusinów na uczelniach medycznych.

- Bardzo często z panem posłem Jońskim dostrzegaliśmy swoistą dezinformację w wypowiedziach rzecznika resortu, pan minister obiecał rozmowę ze swoim pracownikiem na ten temat - zaznaczył Szczerba.

- Ustaliliśmy, że nasze spotkania z panem ministrem będą odbywać się raz na dwa tygodnie" - powiedział Joński. "Bardzo jesteśmy zadowoleni, że stworzyliśmy nowy system komunikacyjny - dodał Szczerba.

Krystyna Szumilas i Piotr Borys, którzy wizytowali w piątek resort edukacji pytali m.in. o liczbę szkół, które pracują obecnie w trybie zdalnym i hybrydowym. Według Szumilas dane z czwartku mówią o 109 szkołach uczących zdalnie. - Wczoraj w systemie hybrydowym i systemie zdalnym w całej Polsce uczyło się 50 tysięcy uczniów, a nauczało w ten sposób 6906 nauczycieli - przekazała Szumilas.

Poinformowała ponadto, że MEN nie zwracało się pisemnie do resortu zdrowia o testowanie nauczycieli na koronawirusa; według niej była jedynie o tym mowa podczas jednego z posiedzeń Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. - Poprosiliśmy o przekazanie nam korespondencji z ministrem zdrowia i zaopatrzenia szkół w środki bezpieczeństwa w sprawie i zaopatrzenia szkół w środki bezpieczeństwa, w sprawie testowania i w sprawie szczepionek na grypę - powiedziała Szumilas.

Piotr Śmiłowicz, Marta Rawicz (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum