Posłowie KO: brak kontroli nad domami opieki to zaproszenie dla koronawirusa

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 kwietnia 2020 20:21

Posłowie Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba i Zbigniew Konwiński żądają od wojewodów podjęcia działań ws. nielegalnych placówek świadczących opiekę całodobową. Ich zdaniem brak kontroli nad tymi placówkami jest "zaproszeniem dla koronawirusa".

Fot. Shutterstock

W środę (22 kwietnia) NIK opublikowała na stronie internetowej wyniki kontroli dotyczącej działalności placówek świadczących opiekę całodobową w latach 2015-2018. Z kontroli wynika, że w tym przedziale czasu bez wymaganego zezwolenia w kraju funkcjonowało ponad 200 placówek oferujących opiekę całodobową. Połowa - mimo wykrycia ich nielegalnej działalności i nałożenia kar pieniężnych - nadal bez większych problemów świadczyła usługi. Koszty dostosowania działalności do obowiązujących standardów były bowiem znacznie wyższe od orzeczonych kar, których w dodatku większość właścicieli i tak nie płaciła.

Zdaniem posłów Koalicji Obywatelskiej wyniki kontroli NIK pokazują, że "sytuacja jest niebezpieczna w czasie epidemii". - Placówki świadczące opiekę całodobową są pozbawione nadzoru i wsparcia - informacji, środków ochrony osobistej i testów na koronawirusa dla personelu. To niedopuszczalne - powiedział Michał Szczerba. Jak podkreślił, "brak kontroli to zaproszenie dla koronawirusa".

- W tych ośrodkach przebywają ludzie starsi, tak bardzo narażeni podczas epidemii koronawirusa - zaznaczył Zbigniew Konwiński.

Posłowie KO żądają podjęcia działań przez wojewodów, "bo - jak zaznaczyli - Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej bagatelizuje tę sprawę". - Zaniechania urzędnicze narażają życie, zdrowie obywateli naszego państwa - podkreślił Konwiński. Jego zdaniem "wojewodowie nie reagowali prewencyjnie, tylko reakcyjnie, tak jak zachowuje się państwo PiS".

Posłowie KO zaapelowali także do premiera Mateusza Morawieckiego, aby "wymógł na wojewodach, żeby działali w tym obszarze skuteczniej i tak, jak przewiduje to prawo".

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum