Posłanki Lewicy: kryzys w psychiatrii dziecięcej zadaniem dla RPD

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 października 2020 20:31

Posłanki Lewicy wskazują na problemy w dostępie do psychiatrii dziecięcej i wzywają Rzecznika Praw Dziecka do podjęcia działań mających na celu umożliwienie dzieciom i młodzieży dostępu do niej. Wzywają także, by wycofał się ze swoich wypowiedzi na temat osób LGBT.

Posłanki Lewicy: kryzys w psychiatrii dziecięcej zadaniem dla RPD
Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

W wystąpieniu do rzecznika praw dziecka Mikołaja Pawlaka posłanki Lewicy: Magdalena Biejat, Marcelina Zawisza i Anna Maria Żukowska zarzucają mu, że odkąd objął stanowisko "próżno dopatrywać się działań zapewniających realizację podstawowych praw dzieci i młodzieży do wolności od przemocy czy okrucieństwa, do prawidłowego rozwoju, pełnego dostępu do edukacji i ochrony zdrowia" oraz, że nie podjął żadnych kroków w kierunku opracowania i wdrożenia skutecznych procedur chroniących dzieci przed przemocą domową, nie próbował rozwiązać takich problemów jak trudności w dostępie do alimentacji.

"Nie działał Pan na rzecz zwiększania udziału ojców w wychowaniu dzieci czy zmian w nieprzyjaznym i nieczytelnym dla rodziców systemie podziału opieki w związku z rozwodem czy rozstaniem. Nie zrobił Pan nic w sprawie rosnącego problemu porwań rodzicielskich. Nie poświęcił Pan czasu ani energii na kwestie związane z pieczą zastępczą - wciąż funkcjonują w Polsce domy dziecka, co więcej, wciąż trafiają do nich dzieci poniżej 3. roku życia. W żaden sposób nie zareagował Pan na szokujące doniesienia o skali przemocy seksualnej wobec dzieci w Kościele katolickim. Zdaje się Pan nie zauważać problemu przemocy rówieśniczej w pogrążonej w chaosie polskiej szkole. Zupełnie przeoczył Pan zagrożenia związane z cyberprzemocą i samotnością dzieci i młodzieży w przestrzeni internetowej. Zawiódł Pan w okresie pandemii, kiedy dziesiątki tysięcy dzieci - ze względu na ubóstwo czy niewydolność wychowawczą rodziców - zostały realnie wykluczone z systemu edukacji" - czytamy.

Według posłanek szczególnie pilną i bolesną kwestią, którą Pawlak zaniedbywał w swojej działalności, jest kryzys zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

Przypominają one, że już w 2018 r. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę apelowała do Ministra Zdrowia o poprawę sytuacji. Cytują fragment pisma Fundacji, w którym podano, że w 2016 r. ponad 10 tysięcy dzieci i młodzieży było hospitalizowanych z powodu zaburzeń zachowania i zaburzeń psychicznych oraz, że rośnie też liczba małoletnich dokonujących prób samobójczych - w 2017 r. było to 730 zarejestrowanych prób. Podano w nim także, że szacuje się, że ok. 10 proc. populacji dzieci i młodzieży w Polsce cierpi na zaburzenia zdrowia psychicznego.

Posłanki Lewicy wskazują też na raport NIK, z którego wynika, że "sytuacja od tego czasu nie tylko nie uległa poprawie, ale zmieniła się na gorsze". "W 2018 roku doszło do 772 prób samobójczych, zaś tylko w I półroczu 2019 roku - aż do 485. Izba w swoim raporcie zwraca uwagę na znane i omawiane szeroko problemy: brak dostatecznej liczby psychiatrów i psychologów dziecięcych (w całym kraju zawód ten wykonuje zaledwie 419 osób, z czego jedna trzecia ma więcej niż 55 lat), nierównomierne rozmieszczenie na przestrzeni kraju specjalistów, oddziałów psychiatrycznych i poradni zdrowia psychicznego dedykowanych dzieciom i młodzieży czy długi czas oczekiwania na pomoc. Wnioski z raportu są jasne: +system lecznictwa psychiatrycznego dzieci i młodzieży nie zapewnia tej populacji pacjentów kompleksowej i powszechnie dostępnej psychiatrycznej opieki zdrowotnej+" - czytamy.

"Pańskim konstytucyjnym obowiązkiem, jako Rzecznika Praw Dziecka, jest troska o zmianę tego stanu rzeczy" - wskazują posłanki.

"Szczególnie wrażliwą i zagrożoną grupą jest obecnie młodzież LGBT. Jak wynika z raportu Kampanii Przeciw Homofobii +Sytuacja społeczna osób LGBTA w Polsce+, aż 70 proc. osób z tej grupy ma myśli samobójcze. Obecnie, w związku z nienawistną nagonką na osoby LGBT, prowadzoną od miesięcy przez rząd, media i Kościół Katolicki, sytuacja może wyglądać jeszcze gorzej" - czytamy w ich wystąpieniu.

Posłanki zaapelowały do rzecznika praw dziecka by przestał - jako przedstawiciel państwa - przyczyniać się do tej sytuacji. "Z przykrością stwierdzamy, że zamiast stanąć w obronie grupy, którą ma Pan obowiązek chronić przed przemocą, bierze Pan udział w działaniach wymierzonych w dyskryminowaną mniejszość. Nie można inaczej potraktować Pańskiej interwencji w sprawie +Warszawskiej polityki miejskiej na rzecz społeczności LGBT+ oraz kuriozalnych wypowiedzi o +lekach zmieniających płeć+, które przynosić mają do szkół edukatorzy seksualni. Nawołujemy, aby zaprzestał Pan powielać szkodliwy, dehumanizujący język, według którego geje, lesbijki, osoby biseksualne czy transpłciowe są +ideologią+, w dodatku - jak Pan twierdził - +sprzeczną z patriotyzmem+. Takie demoralizujące wypowiedzi i postawy bezpośrednio przyczyniają się do wzrostu przemocy systemowej i rówieśniczej wobec dzieci i młodzieży LGBT, a tym samym stają się powodem depresji i prób samobójczych" - napisały posłanki Lewicy.

Wzywają one rzecznika praw dziecka "do natychmiastowego wycofania się z krzywdzących, obraźliwych wypowiedzi na temat osób LGBT w Polsce oraz podjęcia realnych działań mających na celu pełną realizację praw wszystkich dzieci i młodzieży do dostępnej, profesjonalnej opieki zdrowotnej, a także wolności od przemocy i dyskryminacji".

Danuta Starzyńska-Rosiecka (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum