Posłanka pytała o zarobki ratowników. Wiceminister przyznał: nie mamy danych

Autor: oprac. KM • Źródło: serwis Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, Rynek Zdrowia12 lipca 2021 14:11

Posłanka Małgorzata Niemczyk w interpelacji pytała o zarobki ratowników medycznych. Wiceminister zdrowia twierdzi, że podległy mu resort "nie dysponuje danymi na temat wynagrodzeń w zakresie wskazanym w interpelacji". Wyliczył jednak, że dodatki covidowe otrzymało 22 tys. ratowników

W "szczytowym momencie" dodatek covidowy otrzymało 22 tys. ratowników. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PTWP
  • Podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Maciej Miłkowski odpowiedział na interpelację posłanki Małgorzaty Niemczyk w sprawie wynagrodzeń ratowników medycznych
  • Przytoczył założenia ustawy o minimalnych wynagrodzeniach pracowników medycznych. Twierdzi jednocześnie, że resort zdrowia nie dysponuje danymi, o które pyta posłanka
  • Wiceminister wylicza natomiast, że "szczytowym momencie" dodatek covidowy otrzymało 22 tys. ratowników

Zarobki ratowników. Posłanka pyta Ministerstwo Zdrowia o liczby

Małgorzata Niemczyk w poselskiej interpelacji z 22 czerwca pytała resort zdrowia, czy i w jakiej wysokości planowane są podwyżki wypłat dla ratowników medycznych. Natomiast, jeśli takiego planu nie ma, posłanka wnosiła o podanie powodów takiego stanu rzeczy, domagała się też przybliżenia terminu powstania ustawy dotyczącej wyłącznie ratowników medycznych.

Posłanka pytała Ministerstwo Zdrowia, ilu ratowników medycznych zarabia:

  • poniżej 3200 zł brutto
  • 3200-3910 zł brutto
  • 3910-4720 zł brutto
  • powyżej 4720 zł brutto

Ale na tym nie koniec. Niemczyk prosiła również o informację na temat tego, ile godzin - przy konkretnych zarobkach - pracują ratownicy. Zaznaczyła, by w przypadku, kiedy podane grupy obejmują ratowników otrzymujących dodatki covidowe, resort wskazał średnią kwotę dodatku przysługującego każdej z grup i liczbę osób pobierających dodatek. 

Podwyżki dla ratowników? MZ: 22 tys. ratowników z dodatkami covidowymi

Na interpelację odpowiedział wiceszef resortu zdrowia Maciej Miłkowski. Przytoczył założenia ustawy o minimalnych wynagrodzeniach, przypomniał też, że w przypadku m.in. ratowników medycznych ustawa spowodowała podwyższenie współczynników pracy do:

  • 0,81 dla pracowników, których praca wymaga wyższego wykształcenia, ale bez specjalizacji - minimalna płaca 4 186 zł
  • 0,73 dla pracowników, których praca wymaga średniego wykształcenia - minimalna płaca 3 772 zł

Dodał, że skutek dotychczasowych dodatków zostanie utrzymany na mocy porozumień z organizacjami ratowników z lat 2017-2019, czyli stawki zarobków pozostaną utrzymane na poziomie po podwyżkach, także w przypadku wynagrodzeń minimalnych.

Zapewnił o prowadzeniu dalszych "intensywnych prac nad regulowaniem minimalnych wynagrodzeń w oparciu o współczynniki pracy i podział na grupy zawodowe w kolejnych latach", z uwzględnieniem założeń przyjętych w ramach Polskiego Ładu.

- W kwestii dodatkowego świadczenia pieniężnego, tzw. dodatku COVID informuję, że w szczytowym momencie takie dodatkowe świadczenie zostało przyznane ponad 22 tysiącom ratowników medycznych - napisał w odpowiedzi Miłkowski.

Co z ustawą o zawodzie ratownika?

Jednocześnie przyznał, że "Ministerstwo Zdrowia nie dysponuje danymi na temat wynagrodzeń ratowników medycznych w zakresie wskazanym w interpelacji".

Wiceminister odniósł się natomiast do sprawy ustawy o ratownikach medycznych.

- Projekt ustawy o zawodzie ratownika medycznego oraz samorządzie ratowników medycznych znajduje się obecnie na etapie skierowania pod obrady Stałego Komitetu Rady Ministrów - twierdzi.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum