Poseł: to rozwiązanie wprowadził na ziemiach polskich Hitler. Ma zły wpływ na zdrowie

Autor: oprac. LJ • Źródło: Sejm17 października 2021 20:20

Grupa posłów złożyła wniosek do sejmu o wprowadzenie zapisu, że czasem urzędowym na obszarze RP jest czas środkowoeuropejski. Należy przywrócić normalny czas i nigdy więcej nie eksperymentować na ludziach - postulują.

W sejmie jest kolejny projekt zmiany prawa dotyczący zmiany czasu (fot. ShutterStock)
  • Grupa posłów złożyła projekt nowelizacji ustawy o czasie urzędowym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej
  • Postulują wprowadzenie środkowoeuropejskiego czasu na obszarze RP
  • Poseł Janusz Korwin-Mikke: należy przywrócić normalny czas i nigdy więcej nie eksperymentować na ludziach

Do Sejmu trafił poselski projekt nowelizacji ustawy o czasie urzędowym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.

Złożyła go grupa posłów: KO, Lewica, Konfederacja, PiS.

Posłowie proponują nowe brzmienie w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 10 grudnia 2003 r. o czasie urzędowym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej:

"czasem urzędowym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej jest czas środkowoeuropejski".

Zmiany czasu: nigdy więcej nie eksperymentujmy na ludziach

Przedstawicielem wnioskodawców jest poseł Janusz Korwin-Mikke. W uzasadnieniu do ustawy czytamy:

"Czas letni nie przynosi żadnych korzyści gospodarczych, natomiast dwa razy w roku zaburza zarówno gospodarkę (zwłaszcza transport), jak i działanie organizmów ludzi i zwierząt.

Czas letni wprowadził na ziemiach polskich Adolf Hitler, potem PZPR, potem Unia Europejska.

UE już uznała, że był to błąd i zezwoliła swoim członkom na zniesienie tego dziwactwa. Należy przywrócić normalny czas i nigdy więcej nie eksperymentować na ludziach.

Należy przy tym zdecydowanie odrzucić myśl, by (co dopuszcza UE) wprowadzić na stałe czas letni - co odbierałoby codziennie w zimę godzinę snu, w szczególności dzieciom".

Zmiany czasu podczas okupacji hitlerowskiej

Pionierami we wdrożeniu zmiany czasu byli Niemcy. Podczas pierwszej wojny światowej - 30 kwietnia 1916 przesunęli wskazówki zegara o godzinę w przód, 1 października natomiast o godzinę do tyłu. Te zmiany dotyczyły też okupowanych przez Rzeszę terenów Polski.

Po raz pierwszy w naszym kraju zmianę czasu zastosowano w 1919 roku i ponownie w czasie II wojny światowej podczas okupacji hitlerowskiej, w takich samych terminach, jak w Rzeszy Niemieckiej.

W czasach powojennych zmiany były stosowane okresowo: w latach 1945 - 1949, 1957 - 1964. Od 1977 roku ponownie wrócono do zmian czasu.

Powyższą metodę wprowadzono także w Anglii. Ówczesne uwarunkowania techniczne i cywilizacyjne w pełni uzasadniały zmianę czasu. Głównym powodem wprowadzenia zmiany było obciążenie produkcją zbrojeniową w czasie I Wojny Światowej, a zmiana czasu stanowiła możliwość zaoszczędzenia energii elektrycznej.

Inny projekt w Sejmie. Zmiany czasu szkodzą zdrowiu

Wcześniej do sejmu trafił inny projekt nowelizacji ustawy. Złożyła go grupa posłów Koalicji Polskiej.

Dotyczy on uznania czasu letniego środkowoeuropejskiego za czas urzędowy na obszarze Rzeczypospolitej i zaniechania kolejnych zmian czasu.

W uzasadnieniu posłowie również zwracają na czynniki gospodarcze i zdrowotne zmian czasu:

"Dwukrotna zmiana czasu w każdym roku nie znajduje obecnie ani uzasadnienia społecznego, ani ekonomicznego. Utrzymanie zmiany czasu stanowi anachronizm i przyczynia się do wielu negatywnych skutków o charakterze zdrowotnym i gospodarczym" - czytamy w uzasadnieniu.

Prowadzi ona do rozregulowania zegara biologicznego, którego rytm stanowi fundamentalne znaczenie dla zdrowia każdego człowieka i wpływa niekorzystnie na samopoczucie, objawiając się m.in. w kłopotami ze snem czy problemami z koncentracją. Naukowcy uważają, że manipulowanie czasem powoduje silny „szok czasowy”, działający bardzo niekorzystnie na zdrowie psychiczne i fizyczne ludzi oraz jest przyczyną wielu chorób.

Czy będzie zmiana czasu na zimowy w 2021 roku? W Sejmie projekt ustawy. "To anachronizm"

Kiedy zmiana czasu na zimowy i jaki ma wpływ na zdrowie? Sprawdziliśmy

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum