Poseł apeluje: lekarz musi mieć swobodę wyboru specjalizacji

Autor: 4lomza.pl/ Rynek Zdrowia • • 10 kwietnia 2015 13:42

Zniesienia ich limitów na rezydentury oraz swobody wyboru specjalizacji lekarskiej domaga się łomżyński poseł Lech Antoni Kołakowski.

Poseł apeluje: lekarz musi mieć swobodę wyboru specjalizacji

W interpelacji skierowanej do ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza przekonuje, że przyszli lekarze - kończąc studia medyczne - wyjeżdżają za granicę, gdzie jest otwarty dostęp do specjalizacji.

Zdaniem posła Kołakowskiego to jedna z przyczyn długich kolejek pacjentów do lekarzy specjalistów. "Brak działań może doprowadzić do tego, że pacjenci w przyszłości pozostaną bez właściwej specjalistycznej opieki medycznej" - ostrzega poseł Kołakowski.

Poseł z Łomży zgłasza także zastrzeżenia do samej procedury kwalifikowania na specjalizację. W postępowaniu kwalifikacyjnym lekarz może złożyć wniosek tylko w jednej dziedzinie medycyny (specjalizacji) i tylko w jednym województwie, a otrzymanie rezydentury zależy od tego, czy inne osoby, które aplikowały uzyskały lepszy, czy gorszy wynik z Lekarskiego Egzaminu Końcowego (LEK).

- O tym jednak lekarz dowie się dopiero po zakończeniu postępowania kwalifikacyjnego - zauważa poseł Kołakowski wskazując, że w związku z tym uzyskanie rezydentury niejednokrotnie zależy od szczęścia i przypadku.

- Wielu lekarzy (ok. 40%) z najwyższym wynikiem z egzaminu LEK nie dostaje się na wybraną specjalizację. W konsekwencji młodzi lekarze, często najlepsi absolwenci, wyjeżdżają za granicę - dodaje.

Więcej: www.4lomza.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum