Poseł PO o edukacji na temat niepełnosprawności

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 marca 2013 18:31

Poseł Marek Plura (PO), poruszający się na wózku, uważa, że potrzebna jest narodowa edukacja społeczna na temat niepełnosprawności. Jego zdaniem najlepiej będzie jeśli rozpocznie się ją jeszcze w szkole podstawowej, bo wtedy - jak podkreśla - utrwalą się dobre wzorce zachowania wobec osób niepełnosprawnych.

Poseł PO o edukacji na temat niepełnosprawności
W tym celu, w poniedziałek (18 marca)  przekazał szkołom z Katowic "Praktyczny poradnik savior-vivre wobec osób niepełnosprawnych".

Trzeba zaszczepić wiedzę o funkcjonowaniu osób niepełnosprawnych, żeby zlikwidować bariery informacyjne, powodujące, że dzieci boją się niepełnosprawności albo nie rozumieją potrzeb osób niepełnosprawnych. Kiedy wpoimy im pewne zasady od dziecka, dokonamy przemiany, jakiej oczekujemy od dawna" - zaznaczył Plura.

W poniedziałek w Katowicach przekazał kilkaset egzemplarzy "Praktycznego poradnika savoir-vivre wobec osób niepełnosprawnych" dla katowickich szkół. Książka powstała przed laty w USA, a następnie została zaadaptowana m.in. na język polski. "Pokazuje, jakie zachowania są akceptowane, a jakie nie; co wypada, a czego nie wypada (wobec osób niepełnosprawnych)" - wyjaśnił Plura.

Poinformował także, że wraz z wydziałem polityki społecznej Urzędu Miasta w Katowicach zorganizowane zostaną dla uczniów specjalne pokazy filmu pt. "Nietykalni". Podczas seansu uczniowie będą słyszeli lektora opowiadającego o przebiegu akcji (wersja dla niewidomych); zobaczą również dodatkowe napisy na ekranie (wersja dla niesłyszących). Seans odbędzie się w połowie kwietnia.

 
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum