Poseł PO: dofinansowanie in vitro z budżetu Szczecina jest blokowane! A byliśmy drudzy po Częstochowie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 maja 2018 18:25

Program dofinansowania metody in vitro z budżetu Szczecina blokowany jest z powodów ideologicznych przez prezydenta miasta Piotra Krzystka - ocenił w czwartek(17 maja) kandydat na prezydenta Szczecina poseł PO Sławomir Nitras.

Radni miasta Szczecina przyjęli program dotyczący in vitro już w lutym 2013 r., ale nikt z niego nie skorzystał - alarmuje poseł PO. Fot. Materiały prasowe

Nitras zauważył, że radni miasta Szczecina przyjęli program dotyczący in vitro już w lutym 2013 r.

- Byliśmy drugim miastem w Polsce po Częstochowie, w którym rada miasta przyjęła program - dodał.

- Mimo tego w Szczecinie, nikt nie skorzystał z tego programu. Tutaj program blokowany był przez prezydenta miasta. Prezydent nie wykonał uchwały z powodów czysto ideologicznych. PiS i radni prezydenta Piotra Krzystka byli przeciwko temu programowi - mówił Nitras.

- Powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy takiego miasta chcemy. Szczecin powinien być miastem nowoczesnym, miastem ludzi otwartych, a nie zaściankiem - ocenił poseł Platformy.

Gdańska posłanka Agnieszka Pomaska zaznaczyła, że dzięki uchwale rady miasta Gdańska tylko w drugiej połowie 2017 r. ponad 100 zabiegów in vitro zostało wspartych z budżetu miasta. Jak dodała, program in vitro w Gdańsku to jest 60 par, które już spodziewają się dziecka.

- Program in vitro to bardzo dobry przykład jak dziś samorządy muszą wyręczać rządzących na poziomie lokalnym - dodała Pomaska.

Na konferencji prasowej w Szczecinie był obecny także kandydat PO i Nowoczesnej na prezydenta Warszawy Rafał Trzaskowski.

- W Warszawie rozpoczęliśmy ten program w czerwcu; objął 224 pary. W 2018 r. program jest kontynuowany. Prawdopodobnie tych zabiegów będzie 10 razy więcej - powiedział Trzaskowski. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum