×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Poseł Latos: tworzenie specjalistycznych ośrodków w ramach KSO do 1 kwietnia 2024 r.

Autor: • Źródło: PAP26 stycznia 2023 18:17

Złożyliśmy poprawkę zakładającą, że data graniczna stworzenia specjalistycznych ośrodków leczenia onkologicznego I, II i III stopnia, w ramach Krajowej Sieci Onkologicznej, to 1 kwietnia 2024 r. – poinformował przed czwartkowym głosowaniem w Sejmie nad projektem ustawy o KSO Tomasz Latos (PiS).

Poseł Latos: tworzenie specjalistycznych ośrodków w ramach KSO do 1 kwietnia 2024 r.
Poseł Tomasz Lato, przewodniczący Komisji Zdrowia Fot. PAP/Leszek Szymański

 

Poseł Latos: tworzenie specjalistycznych ośrodków w ramach KSO do 1 kwietnia 2024 r.

Głosowanie nad projektem ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej, która ma chorym na raka w Polsce zapewnić kompleksową opiekę, odbędzie się w czwartek wieczorem.

KSO utworzą szpitale, które spełniają kryteria kwalifikacyjne. Strukturę KSO będą tworzyć specjalistyczne ośrodki leczenia onkologicznego (tzw. SOLO) I, II i III poziomu zabezpieczenia opieki onkologicznej. Najbardziej skomplikowane świadczenia medyczne będą realizowane na poziomie wysokospecjalistycznym, złożone świadczenia medyczne na poziomie specjalistycznym, a najprostsze świadczenia na poziomie podstawowym.

Podczas czwartkowych prac nad projektem w sejmowej Komisji Zdrowia PiS złożył poprawkę zakładającą, że datą graniczną stworzenia specjalistycznych ośrodków leczenia onkologicznego I, II i III stopnia, w ramach Krajowej Sieci Onkologicznej, będzie 1 kwietnia 2024 r.

- Były dyskusje na temat okresu przystosowawczego, dlatego dzisiaj złożyliśmy poprawkę, aby ten okres przesunąć i aby ustawa w pełni weszła (w życie), z tymi trzeba szczeblami referencyjnymi, od 1 kwietnia 2024 r. - powiedział poseł Tomasz Latos (PiS), przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia na konferencji prasowej w Sejmie.

Zauważył, że pierwotnie w projekcie mowa była o 9 miesiącach na utworzenie tych ośrodków - po wejściu w życie ustawy. "Nie wiemy, jak długo będzie pracował Senat, potem - podpis pana prezydenta (...). W związku z tym uznaliśmy, że warto wprowadzić tę docelową i graniczną datę" - wyjaśnił Latos.

Zastrzegł jednocześnie, że tworzenie ośrodków może oczywiście trwać krócej. "Chcieliśmy jednak, by ta data była jasno zapisana w ustawie. (...) Zdecydowaliśmy, że taka forma będzie bardziej przejrzysta i lepsza" - powiedział poseł.

W ciągu tego roku mają trwać prace nad - jak powiedział Latos - wyłonieniem ośrodków na poszczególnych szczeblach.

Krajowa Sieć Onkologiczna (KSO) ma zapewnić kompleksową opiekę onkologiczną w całym kraju, a poszczególne etapy leczenia mają przebiegać według ściśle określonych standardów, przy współpracy specjalistów różnych dziedzin.

Ustawa zakłada, że każdy pacjent - niezależnie od miejsca zamieszkania - będzie miał zapewnioną opiekę onkologiczną opartą na jednakowych standardach diagnostyczno-terapeutycznych.

Realizacja etapów leczenia ma przebiegać przy współpracy specjalistów z różnych dziedzin medycyny. Podmioty, które znajdą się w Krajowej Sieci Onkologicznej, będą miały obowiązek wyznaczania koordynatora dla każdego pacjenta.

Utworzona zostanie krajowa infolinia onkologiczna - będzie ona udzielać informacji o organizacji opieki onkologicznej w ramach KSO, w tym o możliwości uzyskania świadczeń opieki zdrowotnej.

Wprowadzony zostanie też obowiązek prowadzenia systematycznej oceny satysfakcji pacjenta. Dzięki temu możliwe będzie wprowadzanie korekt do systemu opieki onkologicznej w sposób, który odpowiada oczekiwaniom pacjentów.

Strukturę KSO będą tworzyć specjalistyczne ośrodki leczenia onkologicznego (tzw. SOLO) I, II i III poziomu zabezpieczenia opieki onkologicznej KSO wraz z centrami kompetencji i ośrodkami satelitarnymi oraz ośrodkami kooperacyjnymi.

Najbardziej skomplikowane świadczenia medyczne będą realizowane na poziomie wysokospecjalistycznym, złożone świadczenia medyczne na poziomie specjalistycznym, a najprostsze świadczenia na poziomie podstawowym.

Kwalifikacja na poszczególne poziomy zabezpieczenia opieki onkologicznej KSO będzie oparta na kryteriach, które odnosić się będą m.in. do liczby i kwalifikacji personelu medycznego i do potencjału diagnostyczno-terapeutycznego, zapewniającego odpowiednią jakość i bezpieczeństwo udzielanych świadczeń.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze