Portugalia zaczyna testowanie paszportów szczepionkowych

Autor: MS • Źródło: PAP27 maja 2021 07:49

Portugalia zaczyna wdrażać działania służące testowaniu paszportów szczepionkowych pozwalających na podróżowanie w czasie pandemii, po krajach UE i strefy Schengen.

Portugalia zaczyna testowanie paszportów szczepionkowych
Paszporty szczepionkowe są szansą na uratowanie chociażby części wpływów z turystyki; Fot. Shutterstock
  • Premier Portugalii Antonio Costa poinformował, że wdrożenie programu paszportów szczepionkowych powinno stać się faktem do 1 lipca
  • "Czerwiec będzie miesiącem testowania tych technologii" - zapowiedział Costa
  • Takie rozwiązanie ma, zdaniem premiera, uratować przynajmniej część wpływów z turystyki

 

W środę premier Portugalii, Antonio Costa przypomniał, że ujawnione przez niego we wtorek w Brukseli informacje o wdrożeniu programu paszportów szczepionkowych powinny stać się faktem do 1 lipca. Dodał, że w najbliższych tygodniach na portugalskich lotniskach montowane będą systemy czytników danych zawartych w takich elektronicznych dokumentach.

"Czerwiec będzie miesiącem testowania tych technologii" - zapowiedział Costa, wyrażając nadzieję, że dzięki paszportowi szczepionkowemu "uda się uratować przynajmniej część wpływów z turystyki".

Testy paszportu szczepionkowego jeszcze w tym tygodniu

Premier poinformował, że do piątku w Portugalii ruszą testy tego typu dokumentu elektronicznego, który ma zawierać m.in. dane o przebytych szczepieniach, a także dotyczące okresu infekcji.

Costa wyjaśnił, że do końca czerwca spodziewa się również zatwierdzenia przez portugalski parlament programu odbudowy gospodarczej. Wezwał rodzimych przedsiębiorców do korzystania z tej pomocy unijnej.

We wtorek podczas szczytu w Brukseli przywódcy państw UE wyrazili zadowolenie w związku z osiągniętym w ubiegłym tygodniu porozumieniem dotyczącym paszportów szczepionkowych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum