Portugalia: dzieci obcokrajowców także objęte publiczną opieką zdrowotną

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 lipca 2015 16:53

Władze Portugalii objęły systemem publicznej opieki zdrowotnej wszystkie dzieci mieszkające na terytorium kraju. Opublikowana w środę (29 lipca) ustawa rozciąga ten przywilej także na potomstwo obcokrajowców rezydujących w Portugalii.

Portugalia: dzieci obcokrajowców także objęte publiczną opieką zdrowotną

Prawo do leczenia w placówkach publicznej służby zdrowia obejmuje zgodnie z nowymi przepisami wszystkich nieletnich zamieszkujących Portugalię. Gwarantuje im równocześnie konieczność przydzielenia lekarza rodzinnego.

Dotychczas z przywileju tego mogły korzystać jedynie dzieci osób pracujących, bezrobotnych zarejestrowanych w urzędzie pracy lub takich, którzy samodzielnie opłacali składki na ubezpieczenie zdrowotne.

"Nie istnieją żadne okoliczności, które mogłyby pozbawić dziecko zamieszkujące na terytorium Portugalii dostępu do lekarza rodzinnego" - napisano w ustawie. Nowe prawo obejmuje również noworodki, którym automatycznie będzie wybierany lekarz zatrudniony w publicznym systemie opieki zdrowotnej.

W ocenie dr Margaridy Bento, lekarki miejskiego szpitala w Santarem w środkowej Portugalii, opublikowana w środę ustawa jest bezprecedensowym aktem prawnym w historii portugalskiej ochrony zdrowia.

- Należy się cieszyć, że w dobie kryzysu gospodarczego, który poważnie osłabił portugalskie finanse, państwo zdecydowało się na objęcie wszystkich dzieci publicznym systemem opieki zdrowotnej. Szkoda, że przywileju tego nie rozciągnięto na osoby dorosłe rezydujące na terytorium naszego kraju - powiedziała PAP Bento.

Jej zdaniem wdrożenie nowych przepisów nie będzie łatwe z uwagi na poważne braki lekarzy rodzinnych w Portugalii. - Szczególny ich niedobór notowany jest w małych miejscowościach i na wsiach - dodała Bento.

Przedstawicielka szpitala w Santarem przypomniała jednak, że w nowej ustawie państwo zobowiązało się do zagwarantowania wystarczającej liczby lekarzy do objęcia systemem publicznej opieki wszystkich dzieci mieszkających w Portugalii, w tym potomstwo rezydujących tam cudzoziemców.

- Należy przypuszczać, że aby sprostać tak ambitnemu założeniu, Narodowy Fundusz Zdrowia będzie szukał brakujących lekarzy rodzinnych wśród innych specjalności - twierdzi Bento.

Zgodnie z nową ustawą zapewnienie każdemu nieletniemu lekarza rodzinnego będzie możliwe dopiero po przyjęciu budżetu na 2016 rok. Wcześniej Portugalię czekają wybory parlamentarne, wyznaczone na 4 października.

Z Lizbony Marcin Zatyka, PAP

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum