Portugalia: 500 nieżyjących lekarzy w krajowym rejestrze

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 października 2011 19:59

Kontrola w Ministerstwie Zdrowia w Lizbonie ujawniła, że w krajowej bazie lekarzy Portugalii figuruje około 500 zmarłych osób. Fakt ten wykryto w związku z planowaną reformą w służbie zdrowia.

Portugalia: 500 nieżyjących lekarzy w krajowym rejestrze
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Odkrycie pół tysiąca zmarłych na krajowej liście lekarzy nastąpiło, gdy Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Unia Europejska zasugerowały resortowi zdrowia Portugalii, by poinformował lekarzy o planowanej reformie.

Wysłane do lekarzy wskazówki, dotyczące przewidywanych przez ministerstwo zmian w funkcjonowaniu systemu służby zdrowia, nie zostały odebrane przez pół tysiąca adresatów. Wewnętrzna kontrola potwierdziła, że w ciągu ostatnich kilku lat nikt nie usuwał nazwisk zmarłych lekarzy z państwowego spisu - ujawnił dziennik "Publico".

Jak poinformował Fernando Mota z Centralnej Administracji Służby Zdrowia w Lizbonie, weryfikacja danych personalnych lekarzy, którzy nie potwierdzili odebrania listów wysłanych przez ministerstwo, nie pozostawiała złudzeń, że zaniedbania wystąpiły po stronie resortu, a nie poczty.

- Większość z nich (lekarzy) urodziła się tak dawno, że szanse na to, aby nadal żyli, były znikome - powiedział Fernando Mota.

I chociaż przedstawiciel Centralnej Administracji Służby Zdrowia zapewnia, że martwe dusze w krajowym spisie lekarzy były jedynie niedopatrzeniem, to według portugalskich mediów zaniedbanie mogło być celowe i mogło służyć m.in. wystawianiu nielegalnych zwolnień lekarskich oraz fałszywych recept.

W czerwcu br. kontrolerzy Generalnej Inspekcji Finansów wykryli, że w 2010 r. sfałszowano w Portugalii około 40 proc. recept na leki refundowane z budżetu. Znaczna część recept była wystawiana na nazwiska nieżyjących już lekarzy, a także dla zmarłych przed laty pacjentów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze