×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Portret Polaka po dwóch latach epidemii. Prof. Samoliński: politycy kierują się swoimi poglądami, a nie wiedzą

Autor: WOK • Źródło: Rynek Zdrowia27 stycznia 2022 14:00

Zdaniem prof. Bolesława Samolińskiego zbudowaliśmy w Polsce całkiem dobry system opieki nad pacjentami covidowymi, mocno zaniedbując leczenie innych chorób. W walce z koronawirusem politycy kierują się swoimi poglądami, a nie wiedzą - mówi ekspert komentując wyniki badania "Portret Polaka po dwóch latach epidemii".

Portret Polaka po dwóch latach epidemii. Prof. Samoliński: politycy kierują się swoimi poglądami, a nie wiedzą
Ochrona zdrowia działa w Polsce na granicy wydolności - mówi prof. Samoliński Fot. PAP/Przemysław Piątkowski
 • Trzy czwarte Polaków jest niezadowolonych z działania systemu opieki zdrowotnej w czasie pandemii - wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez Fundację My Pacjenci
 • Za najbardziej negatywny skutek pandemii Polacy uznają gorszy dostęp do leczenia i diagnostyki innych chorób niż COVID-19. Tak odpowiedziało aż 75,7 proc. respondentów
 • Prof. Bolesław Samoliński: Cały system naszej opieki zdrowotnej działa już na granicy wydolności. Politycy w sprawach walki z pandemią kierują się poglądami, a nie wiedzą. Najmniejsza w tym wina Ministerstwa Zdrowia - uważa ekspert

Boli nas gorszy dostęp do leczenia i diagnostyki

- Wśród Polaków odpowiadających na pytanie, czy są zadowoleni z tego, jak obecnie funkcjonuje opieka zdrowotna w naszym kraju zdecydowanie największą grupę stanowią osoby niezadowolone. To prawie 70 proc. respondentów (67,6 proc.). Zadowolonych z działania polskiej ochrony zdrowia było 24 proc. uczestników badania - mówiła Magdalena Kołodziej, prezes Fundacji My Pacjenci w czwartek, 27 stycznia podczas spotkania prasowego, na którym zaprezentowane zostały wyniki badania „Portret Polaka po dwóch latach epidemii”.

Wśród najbardziej negatywnych skutków pandemii Polacy biorący udział w badaniu, przeprowadzonym przez Fundację My Pacjenci, wymieniają: gorszy dostęp do leczenia i diagnostyki innych chorób niż COVID-19 (75,7 proc. wskazań); wydłużenie kolejek na planowane leczenie i zabiegi (50,8 proc.); wydłużenie kolejek do lekarzy specjalistów (47,6 proc.).

Respondenci, którzy uznali, że pandemia ma pozytywny lub zarówno pozytywny, jak i negatywny wpływ na zdrowie społeczeństwa jako pozytywne wskazali:

 • Zwiększenie dbałości o zdrowie własne i bliskich (65,4 proc.)
 • Zbudowanie świadomości dotyczącej znaczenia badań profilaktycznych (40,0 proc.)
 • Zbudowanie świadomości o potrzebie szczepień (37,1 proc.)
 • Przyspieszenie wprowadzania nowych rozwiązań cyfrowych oraz większe wykorzystanie teleporad i wizyt online (34,1 proc.).

Pandemia najbardziej uderzyła w starsze osoby

Jak podkreślała Magdalena Kołodziej, im osoba biorąca udział badaniu jest starsza, tym rzadziej niż przed pandemią korzysta z opieki zdrowotnej. Dotyczy to aż 50,2 proc. osób po 60. roku życia. - Ten wynik zaskakuje, gdyż wydawałoby się, że właśnie starsze osoby w czasie pandemii wymagają częstszego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia - wskazała prezes Kołodziej.

Prawie 40 proc. respondentów stwierdziło, że podczas pandemii korzystało tak samo często ze świadczeń medycznych, co przed pandemią (37,8 proc.). Podobna grupa stwierdziła, że korzystała rzadziej ze świadczeń medycznych w czasie pandemii (36,8 proc).

- Tylko 10 proc. ankietowych przyznało, że w ostatnim czasie korzystało ze świadczeń opieki zdrowotnej częściej niż przed pandemią COVID-19, a najważniejsze podawane przez nich powody kontaktu z lekarzem to: pogorszenie stanu zdrowia (46,2 proc. respondentów), większe obawy o własne zdrowie (44,3 proc.), namowy rodziny i znajomych - wymieniała prezes Fundacji My Pacjenci.

Z kolei najważniejsze powody, dla których Polacy zmniejszyli w czasie pandemii częstotliwość korzystania z ochrony zdrowia to:

 • Brak lub ograniczenie możliwości umówienia się na wizytę u lekarza (53,1 proc. odpowiedzi)
 • Obawa przed zakażaniem koronawirusem (25,6 proc.)
 • Odwołanie wizyt/badań przez lekarza lub placówkę medyczną (15,5 proc.)

"System opieki zdrowotnej w Polsce działa już na granicy wydolności"

Zdaniem prof. Bolesława Samolińskiego, przewodniczącego Niezależnego Zespołu Ekspertów Zdrowia Continue Curatio, kierownika Katedry Zdrowia Publicznego i Środowiskowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, wyniki badań przedstawione przez Fundację My Pacjenci po raz kolejny dowodzą, że w czasie pandemii powinien oddzielnie funkcjonować zarówno system leczenia pacjentów z COVID-19, jak i niecovidowa organizacja leczenia oraz diagnostyki, zapewniająca dostęp do terapii pozostałych chorób.

- Leczenie COVID-19 nie może się odbywać kosztem pacjentów z innymi jednostkami chorobowymi. Można powiedzieć, że w Polsce zbudowany został całkiem dobry system opieki nad pacjentami covidowymi. Niestety, skutek jest taki, że cały system naszej opieki zdrowotnej działa już na granicy wydolności. Politycy w sprawach walki z pandemią kierują się poglądami, a nie wiedzą, choć najmniejsza w tym wina Ministerstwa Zdrowia - powiedział prof. Bolesław Samoliński.

Badanie „Portret Polaka po dwóch latach epidemii” zostało zrealizowane w grudniu 2021 roku na reprezentatywnej grupie 1000 osób.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze