Porozumienie Zielonogórskie: rozporządzenie o opiece koordynowanej "poległo na szczegółach"

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia/PAP26 września 2022 10:21

Lekarze rodzinni zrzeszeni w Federacji Porozumienie Zielonogórskie uważają, że z założenia dobry krok w kierunku ułatwienia chorym poruszania się po ścieżce leczenia, "poległ na szczegółach" - przekazało w poniedziałek Porozumienie Zielonogórskie.

Porozumienie Zielonogórskie: rozporządzenie o opiece koordynowanej "poległo na szczegółach"
PZ: rozporządzenie o opiece koordynowanej "poległo na szczegółach". Fot. Adobestock
  • Lekarze zrzeszeni w Federacji Porozumienie Zielonogórskie w poniedziałek 26 września wydali komunikat
  • Podkreślili, że rozporządzenie dot. projektu opieki koordynowanej w POZ, choć to krok w stronę dobra pacjenta, nie zawiera szczegółów oraz przedstawienia przygotowania
  • W praktyce możliwości placówek są ograniczone, a kryzys kadrowy się pogłębia

Większa pula badań diagnostycznych, konsultacje i porady

Federacja wskazała, że większa pula badań diagnostycznych, możliwość konsultacji ze specjalistami różnych dziedzin, ułatwiony dostęp do profilaktyki, edukacji czy porad dietetycznych to opieka koordynowana w POZ w pigułce. Jednocześnie, jak dodała, w praktyce możliwości placówek są ograniczone, a kryzys kadrowy się pogłębia.

- Na obecnym etapie rozporządzenie otwiera jedynie drzwi do dyskusji o możliwych sposobach realizacji. Jako organizacja zrzeszająca jedną trzecią wszystkich poradni zebraliśmy od lekarzy uwagi, aby następnie - podczas bezpośredniego spotkania z Prezesem NFZ je przedstawić i zaproponować opcje możliwe do wdrożenia i oparte o realne zasoby placówek. Niemniej sam pomysł na opiekę koordynowaną uważamy za dobry, ale projekt w obecnym kształcie jest niemożliwy do wdrożenia we wszystkich placówkach, a taka obietnica została przecież złożona pacjentom - zaznaczył cytowany w komunikacie prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie Jacek Krajewski.

Lekarze Federacji zwrócili uwagę m.in. na harmonogram pracy specjalistów, który w ich ocenie jest niepotrzebny i dodatkowo może zniechęcić specjalistów do podjęcia współpracy z placówkami POZ. Oprócz tego, obawy wzbudza rażąco niska wycena koordynatora, która przy obecnym poziomie inflacji sprawia, że pozyskanie wykwalifikowanej osoby do pracy z pacjentem jest nierealne.

Konieczne wsparcie ze strony NFZ

W komunikacie zaznaczono również, że istnieje konieczność wsparcia ze strony NFZ, a tym samym ustanowienia w każdym oddziale Funduszu komórki odpowiedzialnej za pomoc placówkom we wdrożeniu projektu koordynacji.

Według Federacji PZ obawy budzi także procedura zgłaszania się świadczeniodawców, która powinna ograniczyć się do wyrażenia woli o gotowości wykonywania świadczeń w ramach koordynacji w POZ. Wyzwaniem będzie również prowadzenie dokumentacji medycznej, co do której na razie nie ma żadnych wytycznych.

Lekarze zaapelowali również o potrzebę przeprowadzenia szeroko zakrojonej kampanii edukacyjnej, zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów.

- Musimy pamiętać, że wprowadzenie koordynacji do POZ to proces. Rzeczywistość pacjentów z poradni medycyny rodzinnej nie poprawi się od 1 października, bo w tej chwili w wielu placówkach nie mamy takich możliwości, zarówno w kontekście zaplecza technicznego, jak i finansowego. Niemniej trzeba wspólnie wypracować drogę realizacji, ale diabeł tkwi w szczegółach. Im lepiej dopracujemy je teraz i zadbamy o odpowiedni poziom edukacji lekarzy i pacjentów, tym łatwiej będzie nam wdrażać dobre dla chorych rozwiązania - ocenił wiceprezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie Tomasz Zieliński.

Natomiast prezes FPZ przekazał, że w ramach konsultacji społecznych przekazano stronie rządowej uwagi zebrane od zróżnicowanego środowiska specjalistów medycyny rodzinnej. "Wierzymy, że jest jeszcze czas na wdrożenie uzasadnionych sugestii, dzięki którym koordynacja będzie mogła zostać prawidłowo i skutecznie wprowadzona. Póki co czekamy na termin spotkania z Prezesem NFZ, aby omówić wątpliwe kwestie" - dodał Jacek Krajewski.

Reforma POZ skupia się na pięciu zmianach: realizacji programów profilaktycznych, poszerzeniu zakresu badań diagnostycznych, zmianie opieki nad chorymi przewlekle, wdrożeniu opieki koordynowanej POZ oraz na wprowadzeniu rozliczania jednostkowego wybranych porad pielęgniarskich. Wprowadzenie modelu opieki koordynowanej zakłada, że w POZ odbywa się koordynacja całego procesu leczenia: diagnostyki, pierwszych, wstępnych diagnoz, diagnoz specjalistycznych, które mają doprowadzić pacjenta do poprawy stanu zdrowia. W ramach opieki koordynowanej będzie można wykonać badania z zakresu kardiologii, diabetologii, endokrynologii czy pulmonologii.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum