Porozumienie Zielonogórskie: platforma do wystawiania e-zwolnień nie działa

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 03 grudnia 2018 11:52

Już w pierwszym dniu roboczym obligatoryjnego obowiązywania elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA) nie ma możliwości ich generowania, gdyż platforma ZUS nie działa - informuje Porozumienia Zielonogórskie, zrzeszające lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.

Porozumienie Zielonogórskie: platforma do wystawiania e-zwolnień nie działa
FOT. Twitter/Porozumienie Rezydentów OZZL

- Obecnie nie można wysłać żadnego zwolnienia e-ZLA, nie można też wydrukować zwolnień papierowych z systemu - lekarze marnotrawią czas oraz nerwy, zamiast zajmować się pacjentami - mówi Marek Twardowski, wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego.

- Dodać muszę, że przecież tylko część lekarzy generuje eZLA, a i tak system jest niewydolny. Przestrzegaliśmy przed tym i już w pierwszym dniu nie ma możliwości wystawienia e- zwolnienia. Dlatego nadal domagamy się fakultatywności, a nie obligatoryjności e-ZLA. Pragnę podkreślić, że nie jesteśmy przeciwnikami informatyzacji ochrony zdrowia, ale musi być ona dobrze przygotowana bez szkody dla pacjentów i wdrażana powoli, systematycznie, we współpracy ze środowiskiem lekarskim - dodaje Twardowski.

Od 1 grudnia br. zwolnienia lekarskie można wystawiać wyłącznie w formie elektronicznej. - W niektórych przypadkach będzie można wystawić papierowe zaświadczenie. Chodzi o sytuacje, kiedy nie ma dostępu do systemu. Wówczas wypisuje się zwolnienie za pomocą formularza, który udostępnia ZUS. Możemy takie elektroniczne zwolnienie wydrukować i przekazać pacjentowi. W ciągu trzech dni zaświadczenie powinno być wprowadzone do systemu. W wyjątkowych sytuacjach można to zrobić w późniejszym terminie, ale w formularzu należy wskazać uzasadnienie - tłumaczył wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Czytaj także: E-zwolnienia są obowiązkowe. Organizacje lekarzy: politycy zignorowali nasze stanowisko

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum