×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Porozumienie Zielonogórskie odchodzi z Zespołu ds. zmian w POZ. "Minister nie liczy się z naszym zdaniem"

Autor: JPP • Źródło: Porozumienie Zielonogórskie10 lutego 2022 11:25Aktualizacja: 10 lutego 2022 11:29

- Rezygnujemy z udziału w pracach Zespołu do spraw zmian w podstawowej opiece zdrowotnej – ogłosiła Federacja Porozumienie Zielonogórskie. Powód? - Minister nie liczy się ze zdaniem FPP i podejmuje decyzje uderzające bezpośrednio w lekarzy POZ i pacjentów – odpowiadają lekarze rodzinni.

Porozumienie Zielonogórskie odchodzi z Zespołu ds. zmian w POZ. "Minister nie liczy się z naszym zdaniem"
Lekarze rodzinni krytykują wprowadzanie zmiany w POZ Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski
  • - Rezygnujemy z udziału w pracach Zespołu do spraw zmian w podstawowej opiece zdrowotnej – ogłosiła Federacja Porozumienie Zielonogórskie
  • Powodem - jak twierdzą przedstawiciele FPZ - jest to, że zmiany w POZ wdrażane są z pominięciem zespołu wdrażane są rozwiązania dotyczące POZ
  • Chodzi o dwa ostatnie rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie funkcjonowania przychodni i lekarzy rodzinnych. Oba rozwiązania zostały przez medyków ocenione bardzo krytycznie

Porozumienie Zielonogórskie odchodzi z Zespołu ds. zmian w POZ

Porozumienie Zielonogórskie ogłosiło, że nie będzie brało udziału w pracach zespołu do spraw reformy w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ).

- Minister zdrowia zapowiada początek końca pandemii. ''Apogeum piątej fali już za nami" - mówi nie licząc się ze zdaniem ekspertów, którzy przypominają, że teraz codziennie z powodu COVID umiera ponad 300 osób w Polsce. A ponieważ minister nie liczy się także ze zdaniem Federacji Porozumienie Zielonogórskie i podejmuje decyzje uderzające bezpośrednio w lekarzy POZ i pacjentów - to eksperci FPZ zmuszeni są do podjęcia poważnych decyzji – poinformowali przedstawiciele PZ.

Jak przypominają zespół ds. POZ powstał w lipcu ubiegłego roku.

- Mimo że działa już siedem miesięcy jego rola jest wyłącznie fasadowa, a wdrażanie pilnie potrzebnych rozwiązań rekomendowanych przez zespół jest przeciągane w czasie - komentuje Jacek Krajewski, prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie. 

Wiceprezes PZ Tomasz Zieliński wskazuje, że medycy nie mają realnego wpływu na możliwość wdrażania wypracowanych rozwiązań.

- Konieczne są zmiany funkcjonowania podstawowej opieki zdrowotnej w Polsce, ale nikt nie liczy się ze zdaniem ekspertów i ich wiedzą – twierdzi.

Jednocześnie – jak wskazują szefowie Porozumienia Zielonogórskiego - z pominięciem zespołu wdrażane są rozwiązania dotyczące POZ.

"Zespół miał pełnić rolę doradczą, a jest ignorowany"

- Podjęte w ostatnim czasie decyzje w postaci rozporządzeń zdaniem Federacji PZ niekorzystnie wpływają na i tak bardzo trudną sytuację pacjentów, świadczeniodawców oraz na funkcjonowanie POZ – dodają.

Chodzi o dwa rozporządzenia ministra zdrowia dotyczące obowiązku przeprowadzania bezpośrednich badań u pacjentów po 60 roku życia, u których potwierdzono COVID-19, w ciągu 48 godzin oraz rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

- Drugie rozporządzenie minister zdrowia podpisał wbrew rekomendacji, którą zespół wyraził uchwałą. To przeważyło. Stąd decyzja o rezygnacji z udziału w pracach nad zmianami w podstawowej opiece zdrowotnej – tłumaczą w PZ.

- Nasz zespół miał pełnić rolę doradczą, a jest ignorowany. Inaczej  pojmowaliśmy jego rolę wyrażając wolę uczestnictwa w jego pracach. Stąd decyzja o rezygnacji - dodaje Jacek Krajewski, prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie. 

Jednocześnie zarząd Federacji informuje, że 9 lutego 2022 roku weszło w życie rozporządzenie MZ w sprawie zmiany Ogólnych Warunków Umów (OWU), które przewidują, że zmiany zarządzeń Prezesa NFZ będą automatycznie wiązać świadczeniodawców POZ bez konieczności aneksowania ich umów za zgodą obu stron.

- Zapisy te nie są akceptowane i zostały wprowadzone bez zgody świadczeniodawców z Federacji PZ – dodają eksperci porozumienia.

_____

O podstawowej opiece zdrowotnej będziemy rozmawiać podczas jednej z sesji VII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress - HCC), który odbędzie się 3-4 marca 2022 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

4 marca 2022 r., godz. 9.30-11.00
Podstawowa opieka zdrowotna w Polsce

  • Dotychczasowe efekty i kluczowe wnioski z prac zespołu do spraw zmian w POZ przy Ministrze Zdrowia
  • Finansowanie podstawowej opieki zdrowotnej - dyskusja o stawkach i zasadach
  • Najważniejsze wnioski z pilotażu programu POZ Plus
  • Koordynacja opieki nad pacjentem w POZ po 1 października 2021 r. - na jakim etapie jesteśmy?

Więcej o Kongresie i rejestracja: hccongress.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze