Porozumienie Zielonogórskie: bez noweli ustawy refundacyjnej protest nie będzie zawieszony

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 stycznia 2012 13:08

Obietnice ministra zdrowia nie wystarczą, bez nowelizacji ustawy refundacyjnej i zmiany rozporządzenia w sprawie recept nie zawiesimy protestu pieczątkowego - powiedział w czwartek (5 stycznia) PAP wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego Krzysztof Radkiewicz.

- Minister Bartosz Arłukowicz wskazał mapę rozwiązań, ale my czekamy na ich realizację. Politycy już nie raz nie wywiązywali się z obietnic złożonych lekarzom. Czekamy na konkrety, a nie na deklaracje. Skoro nowelizację ustawy ws. zakazu sprzedaży dopalaczy można było przeprowadzić w ciągu 24 godzin, to samo można zrobić z ustawą refundacyjną - podkreślił Radkiewicz.

Zaznaczył, że PZ domaga się wyłącznie wykreślenia z ustawy refundacyjnej jednego artykułu, który dotyczy karania lekarzy za wypisanie recepty refundowanej niezgodnie z uprawnieniami pacjenta, czyli m.in. pacjentowi nieubezpieczonemu. Jak przekonują lekarze, nie mają możliwości dokładnego sprawdzenia uprawnień pacjenta do, gdyż w ochronie zdrowia nie ma centralnego system ewidencji ubezpieczonych.

Związkowcy chcą także zniesienia obowiązku wypisywania na receptach poziomu odpłatności pacjenta za leki. Według Radkiewicza są to proste zmiany prawne, które można bardzo szybko wprowadzić.

Także przewodniczący OZZL oświadczył w czwartek, że akcja pieczątkowa trwa nadal, a komunikat wydany w środę po zakończeniu rozmów w Ministerstwie Zdrowia nie oznacza zawieszenia protestu.

W czwartek o godz. 11 rozpoczęło się posiedzenie prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej. Zespół NRL, który w środę wziął udział w rozmowach z ministrem zdrowia, ma rekomendować Radzie wezwanie środowiska lekarskiego do zaprzestania protestu pieczątkowego.

Przypomnijmy raz jeszcze. W środę wieczorem po siedmiogodzinnych rozmowach lekarze i aptekarze podpisali wstępne porozumienie z Ministerstwem Zdrowia w sprawie przepisów refundacyjnych. Minister Bartosz Arłukowicz oświadczył, że ma nadzieję, iż protest pieczątkowy zostanie w czwartek zawieszony.

Zgodnie z podpisanym porozumieniem, prezes NFZ Jacek Paszkiewicz ma wydać komunikat o nienakładaniu kar na lekarzy i aptekarzy od czasu wejścia w życie noweli ustawy refundacyjnej. Z kolei Ministerstwo Zdrowia ma dokonać zmian w rozporządzeniu dotyczącym recept, m.in. poprzez usunięcie konieczności wypisywania na nich poziomu refundacji dla leków objętych jednym poziomem finansowania.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum