Porozumienie Zawodów Medycznych kieruje list otwarty do pacjentów

Autor: PZM/Rynek Zdrowia • • 15 maja 2017 15:54

Przedstawicie zawodów medycznych w liście otwartym stwierdzają, że pacjent i pracownik publicznej ochrony zdrowia czekają na poprawę swojej sytuacji w wolnej Polsce i będą czekać nadal, bo obecny rząd nie różni się w tym zakresie od swoich poprzedników.

Porozumienie Zawodów Medycznych kieruje list otwarty do pacjentów
Porozumienie Zawodów Medycznych kieruje list otwartych do pacjentów. Fot. Archiwum

Zdaniem sygnatariuszy listu opublikowanego w poniedziałek (15 maja), nie będzie odpowiedniego leczenia bez odpowiednich nakładów finansowych. Autorzy listu zwracają uwagę, że opieka medyczna to głównie praca poszczególnych ludzi. Zwykle mówi się o lekarzach i pielęgniarkach, ale są też diagności, technicy analityki medycznej, psychologowie, położne, dietetycy, ratownicy, technicy elektroradiologii, fizjoterapeuci i technicy farmaceutyczni

Bez godziwego wynagrodzenia wszystkich pracujących w zawodach medycznych, system ochrony zdrowia w Polsce nie będzie skuteczny. Dzisiaj płace w ochronie zdrowia są najniższe w kraju.

"Kilkanaście złotych za godzinę ratowania życia i zdrowia ludzkiego - tak wycenia pracę młodych lekarzy, doświadczonych ratowników czy pielęgniarek obecny rząd. A pozostali pracownicy mają pensje jeszcze niższe. Nic dziwnego, że uciekają od zawodu lub wyjeżdżają za granicę. W Polsce dramatycznie brakuje personelu medycznego, a ci którzy zostali, pracują ponad siły, aby utrzymać swoje rodziny. 12 dyżurów i 400 godzin pracy miesięcznie w szpitalu to częsta rzeczywistość polskich medyków" - czytamy w liście podpisanym przez przedstawicieli Porozumienia Zawodów Medycznych.

Zdaniem jego autorów, w Polsce nie będzie w ogóle leczenia, jeśli nie będzie miał kto leczyć, a nie będzie miał kto leczyć, jeśli wynagrodzenia pracowników medycznych pozostaną tak niskie jak dotychczas. Jak tłumaczą, to właśnie dlatego wszystkie zawody medyczne w Polsce porozumiały się ze sobą i napisały Obywatelski Projekt Ustawy o Warunkach Zatrudnienia w Ochronie Zdrowia. Jest to kontrpropozycja do projektu rządowego o minimalnych płacach w ochronie zdrowia, który przewiduje utrwalenie obecnych, niesprawiedliwie niskich płac personelu medycznego.

Czytaj: PZM: mamy 240 tys. podpisów, zapraszamy do rozmów o podwyżkach 

"Godziwe wynagrodzenie personelu medycznego to podstawa każdego dobrze działającego systemu ochrony zdrowia na całym świecie. Nie chcemy wyjeżdżać. Chcemy leczyć w Polsce. Chcemy mieć siłę uśmiechać się do naszych pacjentów" - konkluduje Porozumienie Zawodów Medycznych w liście do pacjentów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum