Porozumienie Zawodów Medycznych domaga się spotkania z ministrem finansów

Autor: PZM/Rynek Zdrowia • • 19 maja 2017 10:47

PZM apeluje do ministra finansów Mateusza Morawieckiego o poprawę finansowania w służbie zdrowia - czytamy w wystosowanym do ministra liście.

Porozumienie Zawodów Medycznych domaga się spotkania z ministrem finansów
Przedstawiony niedawno przez Ministerstwo Finansów projekt wieloletniego planu finansowego nie przewiduje zwiększania wydatków na zdrowie do roku 2020. Fot. PTWP

Związkowcy opisują kluczowy element, który ma wpływ na "ponury obraz polskiej służby zdrowia", czyli publiczne nakłady na lecznictwo.

Przypominają, że Polska przeznacza na ten cel najmniejsze kwoty wśród państw europejskich (licząc odsetkiem PKB lub nakładami na głowę mieszkańca) i sytuacja ta nie zmienia się od lat, mimo zmiany ekip rządzących i niezależnie od przedwyborczych obietnic. 

Ich zdaniem obecny rząd nie różni się pod tym względem od swoich poprzedników. Przedstawiony niedawno przez Ministerstwo Finansów projekt wieloletniego planu finansowego nie przewiduje zwiększania wydatków na zdrowie do roku 2020.

Ponadto przygotowany w resorcie zdrowia projekt ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego w służbie zdrowia to nic innego jak utrwalenie niesprawiedliwie niskich płac pracowników medycznych. Dla lekarzy specjalistów ma ono wynosić 1,27 średniej płacy krajowej i jest to wskaźnik niższy niż ten z 1958 r. kiedy służba zdrowia była uważana za gorszy, bo niedochodowy dział gospodarki - ocenia planowane zmiany PZM.

Związkowcy domagają się w liście wyznaczenia terminu spotkania i dialogu na temat wysokości wynagrodzeń. Oczekują, że minister finansów potrafi znaleźć źródło finansowania także dla służby zdrowia, nie rujnując przy tym budżetu państwa.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum