Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia krytycznie o proteście pieczątkowym

Autor: PPOZ/Rynek Zdrowia • • 01 lutego 2012 14:44

Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia w przyjętym w Poznaniu stanowisku wyraziło kategoryczny sprzeciw wobec konsekwencji tzw. protestu pieczątkowego, w wyniku którego m.in., lekarze rodzinni - w większości pracodawcy - zostali ponownie obciążeni odpowiedzialnością zbiorową.

PPOZ zaznacza, że nigdy nie popierało protestu pieczątkowego, ”w który uwikłały się inne organizacje rzekomo reprezentujące interesy lekarzy rodzinnych, bowiem nowe regulacje prawne ustawy w sprawie refundacji recept nie były wymierzone w pracodawców-lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej”.

PPOZ wyjaśnia, że swoją dezaprobatę dla wprowadzenia niekorzystnych dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej zmian w ustawie refundacyjnej wyraziło podczas spotkań z ministrem zdrowia Bartoszem Arłukowiczem i z prezesem NFZ Jackiem Paszkiewiczem.

W stanowisku przypomniano jednocześnie, że - wbrew doniesieniom medialnym - znowelizowana ustawa refundacyjna nie znosi odpowiedzialności karnej dla lekarzy, ponieważ regulują ją nadal inne przepisy prawne.

Kary wciąż istnieją - czytamy w stanowisku - wynikają jedynie z innych przepisów: ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, ustawy o działalności leczniczej, ustawy o prawach pacjenta i Rzecznika Praw Pacjenta, ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie ogólnych warunków umów oraz bezpośrednio z umów zawieranych przez świadczeniodawców z NFZ, itd.

Zdaniem PPOZ jedynym, jak dotąd, skutkiem protestu pieczątkowego jest powrót do stanu prawnego sprzed uchwalenia ustawy. Nadal za błędy zatrudnionych lekarzy odpowiadać będzie ich pracodawca, czyli świadczeniodawca - podkreśla Porozumienie.

W opinii PPOZ ustawa refundacyjna nie jest doskonała - wymaga poprawek. ”Ale nie jest, w swych założeniach, zła! Reguluje rynek leków w Polsce, ogranicza zdarzającą się patologię związaną z refundacją i ordynacją leków”.

Do plusów ustawy refundacyjnej PPOZ zalicza także, że ”wskazuje ona i przypomina zapisy w zakresie charakterystyki leków, a ponadto limituje i ogranicza dotąd niczym nieskrępowany wypływ środków finansowych na refundację leków kosztem, między innymi, wydatków na kolejne świadczenia i kolejne leki”.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum