Porozumienie Organizacji Lekarskich krytycznie o ustawie o jakości. "Wypacza pojęcia jakości i bezpieczeństwa"

Autor: • Źródło: PAP12 stycznia 2023 15:27

Porozumienie Organizacji Lekarskich zaapelowało do parlamentarzystów o uwzględnienie ich uwag do rządowego projektu ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. Ich zdaniem projekt "wypacza pojęcia jakości i bezpieczeństwa".

Porozumienie Organizacji Lekarskich krytycznie o ustawie o jakości. "Wypacza pojęcia jakości i bezpieczeństwa"
Porozumienie Organizacji Lekarskich krytycznie o ustawie o jakości. "Wypacza pojęcia jakości i bezpieczeństwa" Fot. AdobeStock

 

Porozumienie Organizacji Lekarskich krytycznie o ustawie o jakości

Sejm w środę wieczorem przeprowadził pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta.

Zdaniem projektodawców dokument wprowadza nowe rozwiązania w strategicznych obszarach ochrony zdrowia - zakłada m.in. wprowadzenie wymogu obligatoryjnej autoryzacji dla podmiotów wykonujących działalność leczniczą, a także system monitorowania tzw. zdarzeń niepożądanych i wdrożenie dwuinstancyjnego pozasądowego systemu rekompensaty szkód z tytułu zdarzeń medycznych, obsługiwanego przez Rzecznika Praw Pacjenta.

Rzecznik prasowa Naczelnej Izby Lekarskiej Renata Jeziółkowska poinformowała w czwartek, że w ramach Porozumienia Organizacji Lekarskich współpracę wznowiły: Naczelna Izba Lekarska, Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy, Porozumienie Zielonogórskie, Porozumienie Chirurgów Skalpel i Porozumienie Rezydentów.

We wspólnym oświadczeniu oceniono, że mimo wielomiesięcznych prac nad projektem jest on daleki od oczekiwań i pierwotnych założeń, a niektóre jego części, dotyczące m.in. zgłaszania zdarzeń niepożądanych czy działań represyjnych i kar, są zwyczajnie niebezpieczne dla pracowników ochrony zdrowia i pacjentów. Jak zaznaczano, treść projektu uległa zmianom w trakcie prac Komisji Prawniczej i nie została poddana ponownym konsultacjom.

Zdaniem POL-u projekt ustawy jest niedopracowany i zawiera fundamentalne błędy. Nie uwzględnia koncepcji takich, jak kultura bezpiecznego traktowania czy prawdziwy system no-fault. Ma zapisy groźne dla środowiska, promujące wzajemną nieufność i konflikty, a nie współpracę w kierunku poprawy jakości i bezpieczeństwa.

Zmiany nie przełożą się na realną poprawę jakości i bezpieczeństwa

W apelu POL zwrócono uwagę, że regulacje i mechanizmy zawarte w rządowym projekcie "ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta" nie przełożą się na realną poprawę jakości i bezpieczeństwa.

- Na podstawie naszych doświadczeń w pracy w systemie ochrony zdrowia i codziennej pracy z pacjentami, wskazujemy trzy zasadnicze obszary, w których proponowane regulacje nie przyniosą oczekiwanego przez pacjentów i medyków efektów - napisano w apelu POL. Te trzy obszary dotyczą zgłaszania zdarzeń niepożądanych, systemu kompensacji oraz dostępu do danych zbieranych w Rejestrze Zdarzeń Niepożądanych.

Porozumienie Organizacji Lekarskich zwróciło się do parlamentarzystów, w których gestii jest procedowanie rządowego projektu ustawy o przeanalizowanie zgłaszanych uwag, wzięcie ich pod uwagę w czasie prac i podejmowania odpowiedzialnych decyzji.

Projekt przewiduje m.in. wprowadzenie wymogu obligatoryjnej autoryzacji dla podmiotów wykonujących działalność leczniczą, udzielających świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Autoryzację wydawać będzie prezes NFZ, zasadniczo na 5 lat.

Autoryzacja ma na celu potwierdzenie, że podmiot wykonujący działalność leczniczą, udzielający świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych, spełnia określone wymagania - m.in. te dotyczące miejsca udzielania świadczeń opieki zdrowotnej, personelu medycznego, wyposażenia w sprzęt i aparaturę medyczną.

Projekt zakłada także wprowadzenie obligatoryjnego wewnętrznego system zarządzania jakością i bezpieczeństwem - czyli system monitorowania tzw. zdarzeń niepożądanych. Podmioty wykonujące działalność leczniczą, czyli np. szpitale, będą miały obowiązek monitorowania zdarzeń niepożądanych - w tym ich identyfikowania, zgłaszania i rejestrowania oraz prowadzenia analizy przyczyn takich niepożądanych zdarzeń. Będzie też obowiązek przesyłania zgłoszeń zdarzeń niepożądanych i analiz przyczyn do systemu teleinformatycznego prowadzonego przez ministra zdrowia.

Projekt zakłada też wdrożenie dwuinstancyjnego pozasądowego systemu rekompensaty szkód z tytułu zdarzeń medycznych, obsługiwanego przez Rzecznika Praw Pacjenta - w miejsce obecnych wojewódzkich komisji do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych. Przewiduje powołanie Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych, zapewniającego pacjentom rekompensatę za szkody związane z opieką zdrowotną.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze