Porozmawiają o kolejkach jak premier z ministrem

Autor: TVP INFO/Rynek Zdrowia • • 14 marca 2014 09:31

W przyszłym tygodniu mamy poznać szczegóły planu w sprawie skrócenia kolejek do lekarzy. W piątek (14 marca) Bartosz Arłukowicz ma się w tej sprawie spotkać z premierem Donaldem Tuskiem. Jest co poprawiać. We Wrocławiu w kolejce do ortopedy trzeba spędzić nawet 6 lat, w Kaliszu pacjenci muszą czekać 3 lata.

Z długimi kolejkami pacjenci zmagają się od lat. Zgodnie z danymi NFZ na endoprotezę stawu kolanowego np. w Szpitalu Klinicznym w Zakopanem trzeba czekać 1352 dni (ponad 3,5 roku). Rekord ustanowił Szpital Kliniczny we Wrocławiu, gdzie pacjenci muszą czekać prawie 6 lat.

Także w przypadku specjalistów dziecięcych sytuacja nie jest dobra. Szczególnie niepokojące są odległe terminy do kardiologa dziecięcego, neurologa czy otolaryngologa. Na te wizyty przeciętnie trzeba czekać ok. pięciu miesięcy. Najdłuższe kolejki są jednak do stomatologów, zwłaszcza ortodontów. Średni czas oczekiwania na wizytę sięga nawet dziewięć miesięcy.

Ofiarami kolejek są również osoby starsze. Niezmiennie długie od lat jest oczekiwanie na zabiegi okulistyczne, zwłaszcza usunięcia zaćmy. Tu kolejki sięgają średnio dwa lata, rekordowo prawie cztery.

Więcej: www.tvp.info 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum