Porównanie hospitalizacji rok do roku. "Efekt szczepień jest ewidentny"

Autor: oprac. JKB • Źródło: Twitter, Rynek Zdrowia07 października 2021 15:59

Zainteresowanie szczepieniami spadło, co widać po codziennych raportach. Jednakże zdaniem ministra Adama Niedzielskiego liczba hospitalizacji we wrześniu jest mimo wszystko mniejsza niż rok temu. Przedstawił wykres ukazujący ten schemat.

Porównanie hospitalizacji rok do roku. "Efekt szczepień jest ewidentny"
Spada liczba hospitalizacji - wszystko dzięki szczepieniom. Fot. Shutterstock
  • Od dłuższego czasu zauważalne jest mniejsze zainteresowanie szczepieniami, choć od czasu wprowadzenia rekomendacji związanej z trzecią dawką, osoby w pełni zaszczepione korzystają z tej możliwości
  • W czwartek 7 października, MZ poinformowało o 2007 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem, co oznacza, że czwarta fala w Polsce zaczyna się powoli rozkręcać
  • Z kolei minister zdrowia Adam Niedzielski opublikował na Twitterze wykres, z którego wynika, że liczba wrześniowych hospitalizacji jest znacznie mniejsza od tych z ubiegłego roku

Mniejsza liczba zajętych łóżek covidowych

Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski regularnie za pomocą Twittera zamieszcza dane dotyczące szczepień, liczby zakażonych czy też hospitalizacji. Jak wykazał za pomocą diagramu, liczba hospitalizacji we wrześniu tego roku w porównaniu z wrześniem roku ubiegłego, widoczny jest znaczący spadek zajętych łóżek.

- Porównanie liczby hospitalizacji od początku września bieżącego i poprzedniego roku. Blisko dwa razy mniejsze obłożenie łóżek. Efekt szczepień ewidentny - przy bardziej zakaźnej mutacji wirusa – napisał w poście na Twitterze.

Jak widać z wykresu, we wrześniu 2020 roku liczba zajętych łóżek wynosiła przeszło 4 tys., natomiast w porównaniu z wrześniem 2021 roku ich liczba wyniosła już nieco ponad 2 tys.

Czytaj: Obowiązek szczepień. Niedzielski: będziemy go rozważać w razie konieczności zarządzania kryzysowego

Pacjenci pod respiratorami to najczęściej niezaszczepieni

Wzrost zakażeń jest szczególnie widoczny na Podlasiu, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu. Jak zaznaczył rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz, w tych województwach odnotowywany jest znacznie wyższy wskaźnik zajętości łóżek covidowych.

- W skali kraju zajętość łóżek jest na poziomie 29, 5 proc. Na Lubelszczyźnie jest to 57 proc. Drugie jest w tej chwili niestety woj. podlaskie - to jest 47 proc. zajętych łóżek. Trzecie jest woj. podkarpackie - w granicach 40 proc. zajętych łóżek – powiedział.

Przekazał też, że ma nadzieję, że w najbliższych dniach szczepienia zintensyfikują się, chociażby pod wpływem obserwacji tego, co dzieje się w szpitalach na łóżkach covidowych.

- Nic nie jest w stanie nas chyba bardziej skłonić do szczepienia niż to, co obserwujemy w polskich szpitalach - zaznaczył.

Przypomniał także, że 99 proc. pacjentów pod respiratorami stanowią osoby niezaszczepione.

Czytaj: Rzecznik MZ: to liczba zajętych łóżek będzie głównym wyznacznikiem w zakresie obostrzeń

Czy przychodnie mogą nie przyjąć pacjenta niezaszczepionego na covid?

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum