Poród w domu: przepisy są gotowe, refundacja nadal pod znakiem zapytania

Autor: Piotr Migdalski/Rynek Zdrowia • • 29 listopada 2010 06:11

Porody domowe wracają do łask. Dzieje się tak nie tylko m.in. w krajach Europy Zachodniej. Ów trend dociera również do Polski. Od przyszłego roku w naszym kraju będzie można już zupełnie oficjalnie rodzić w domu, gdyż wejdą w życie stosowne przepisy.

Poród w domu: przepisy są gotowe, refundacja nadal pod znakiem zapytania
W kwietniu 2011 r. zacznie obowiązywać rozporządzenie ministra zdrowia z dnia 23 września 2010 r. „w sprawie standardów postępowania oraz procedur medycznych przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej sprawowanej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem” (Dziennik Ustaw z 2010 roku, nr 187).

Prawo wyboru
Rozporządzenie gwarantuje pacjentom m.in. prawo wyboru miejsca porodu, co oznacza, że poród może się odbyć – zależnie od decyzji samej ciężarnej – w warunkach szpitalnych lub pozaszpitalnych. Jeśli kobieta będzie chciała rodzić w domu, to całe świadczenie medyczne, jakim jest poród, obędzie się w domu pacjentki.

Nowe przepisy mają duże znacznie także dla personelu medycznego, ponieważ – jeśli tak zdecyduje pacjentka – osoba prowadząca ciążę zobowiązana będzie do tego, aby poród odebrać w domu rodzącej.

– Nowe uregulowania w zakresie porodów zostały dobrze przyjęte przez środowisko położnych, bo ujednolicają zasady sprawowania opieki nad kobietą podczas ciąży, fizjologicznego porodu i połogu, minimalizują nieuzasadnione interwencje medyczne, zbyt często stosowane w polskich szpitalach – m.in. nacięcie krocza, cięcia cesarskie – mówi Leokadia Jędrzejewska, konsultant krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologicznego i położniczego.

– Przepisy porządkują i wyjaśniają status prawny osób uczestniczących w tej opiece oraz samej kobiety. Wskazują na dużą rolę edukacji zdrowotnej w okresie ciąży, uaktywniając tym samym położne rodzinne, które sprawują opiekę nad kobietą, noworodkiem czy niemowlęciem i rodziną, szczególnie w okresie ciąży i połogu – zaznacza konsultant.

Katalog zalet
Wśród zalet porodów domowych wskazuje się – paradoksalnie – poczucie bezpieczeństwa, jakie rodzącej ma dawać intymność domowego zacisza. Zwolennicy porodów domowych podkreślają, że kobieta czuje się dzięki nim psychicznie pewniej, więc i poród, teoretycznie, powinien przebiegać lepiej, co jest dobre i dla dziecka, i dla kobiety.

Poród w domu ma też być obarczony mniejszym ryzykiem niż poród w szpitalu, gdzie występują groźne szczepy bakterii, obecne w każdej placówce opieki zdrowotnej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum