Turystyczny raj Polaków kraj zaostrza zasady wjazdu. Paszport covidowy już nie wystarczy

Autor: oprac. JPP • Źródło: PAP29 listopada 2021 06:00

Koronawirus. Paszport covidowy już nie wystarczy. Od 1 grudnia, aby wjechać do Portugalii, konieczne będzie przedstawienie  negatywnego wyniku testu PCR lub antygenowego na koronawirusa.

Od 1 grudnia, aby wjechać do Portugalii, konieczne będzie przedstawienie negatywnego wyniku testu Fot. Shutterstock
  • Koronawirus. Od 1 grudnia Portugalia zaostrza zasady wjazdowe do kraju. Paszport covidowy już nie wystarczy
  • Od środy, aby wjechać do Portugalii, konieczne będzie przedstawienie negatywnego wyniku testu PCR lub antygenowego na koronawirusa
  • Nowa zasada będzie obowiązywała przy okazji przekraczania granic drogą lądową, morską oraz lotniczą.

Czytaj: Nowe obostrzenia od 1 grudnia? To możliwe. Wcześniej nowe rozporządzenie covidowe

Nie ma pielęgniarek. W szpitalu tymczasowym sytuacja kryzysowa

Portugalia. Od 1 grudnia paszport covidowy już nie wystarczy

W czwartek wieczorem premier Antonio Costa zapowiedział, że w związku z nasilającą się w kraju piątą falą koronawirusa jego rząd wprowadzi od 1 grudnia stan klęski żywiołowej, a do przylotów do Portugalii upoważnione będą tylko osoby z ważnym negatywnym wynikiem testu na obecność SARS-CoV-2. Jak dodał, złamanie tej zasady będzie się wiązało z karą dla linii lotniczych w wysokości 20 tys. euro za każdego pasażera bez ważnego testu.

W komunikacie przesłanym w piątek mediom rząd przekazał, że w najbliższym czasie "podejmie działania służące doprecyzowaniu" ogłoszonych przez premiera przepisów, tak by wymóg posiadania negatywnego testu obowiązywał występował w portach lotniczych, ale też w portach morskich i na granicach lądowych.

Rząd wyjaśnił, że testy będą wymagane zarówno od przybywających do Portugalii turystów, jak i powracających do kraju obywateli portugalskich.

Czytaj również: Szczepienie, albo zakaz pracy z pacjentami. Surowe zasady w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym

Dodatek COVID dla salowych i sekretarek. Wiceminister zdrowia ujawnił szczegóły

Od grudnia konieczne będą testy z negatywnym wynikiem

Jak dodał, od 1 grudnia wymagane będą od podróżnych docierających do Portugalii ważne testy antygenowe lub testy PCR z negatywnym wynikiem. Muszą one zostać wykonane w okresie 48 godzin przed udaniem się w podróż.

Niezadowolenia z zapowiedzianych obostrzeń nie kryją portugalscy przedsiębiorcy z branży turystycznej i gastronomii. Jak argumentują, owe przepisy sprawią, że Portugalia jako pierwszy kraj UE od 1 grudnia nie będzie honorował na swoich granicach certyfikatów potwierdzających pełne zaszczepienie przeciw Covid-19 oraz zaświadczeń lekarskich o przebyciu tej choroby.

- Nie spodziewaliśmy się od rządu weryfikowania testów na granicach lądowych. Liczyliśmy, że wielu turystów planujących spędzenie końca roku w naszym kraju będzie mogło latać do Hiszpanii, aby następnie dotrzeć do Portugalii drogą lądową. Stało się jednak inaczej - powiedział PAP Abel Monteiro, właściciel spółki wynajmującej nieruchomości urlopowiczom.

Wskazał, że konieczność posiadania ważnych testów przez klientów barów i dyskotek doprowadzi do dalszych strat sektora turystyczno-gastronomicznego w Portugalii, który ucierpiał już z powodu ogłoszonego wcześniej lockdownu.

Zaostrzone zasady wjazdowe wywołują kontrowersje

Negatywnie wypowiedział się też szef Krajowego Stowarzyszenia Dyskotek Jose Gouveia. Zarzucił on portugalskim władzom brak precyzyjnych informacji na temat nowych przepisów, a także podejmowanie działań, które zaszkodzą jego branży. "Przede wszystkim nasz sektor ma dużo wątpliwości i oczekuje precyzyjnych wyjaśnień w sprawie obowiązku przedstawiania testów przed wejściem do placówek nocnej rozrywki" - podkreślił Gouveia.

W czwartek premier Costa ponadto wezwał pracodawców, aby w miarę możliwości kierowali załogi do pracy zdalnej. Potwierdził też, iż w pierwszym tygodniu 2022 r. telepraca będzie obowiązkowa w całym kraju, a szkoły zostaną zamknięte pomiędzy 2 a 9 stycznia i przejdą na system zdalnego nauczania.

Do portugalskich restauracji, sal gimnastycznych oraz hoteli wpuszczane będą osoby tylko na podstawie paszportu Covid-19. Z kolei do wejścia na teren barów, dyskotek, stadionów, a także szpitali i domów seniora dopuszczeni zostaną tylko ci, którzy posiadają aktualne negatywne testy na obecność SARS-CoV-2.

Sprawdź: Koronawirus. Kwarantanna - jak długo trwa i ile wynosi zasiłek? Zasady w szczycie czwartej fali

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum