Popularny lek na mikroskopowe zapalenie jelit już nie będzie refundowany

Autor: oprac. KM • Źródło: abcZdrowie, Rynek Aptek, Rynek Zdrowia03 czerwca 2021 16:35

Buzedonid, lek stosowany w mikroskopowym zapaleniu jelit, od maja nie jest już refundowany. Istnieje obawa, że pacjenci nie zechcą się leczyć, ponieważ będzie to zbyt drogie.

Popularny lek na mikroskopowe zapalenie jelit już nie będzie refundowany
"Wielu pacjentów po prostu nie będzie na niego stać i przestaną go przyjmować". Fot. Shutterstock
  • Od maja br. lek buzedonid stosowany w leczeniu mikroskopowego zapalenia jelit został usunięty z listy refundacyjnej
  • Pacjentów nie będzie stać na lek, a zaprzestanie jego przyjmowania grozi zaostrzeniem choroby - ocenia Jacek Hołub z Polskiego Towarzystwa Wspierania Osób z Nieswoistymi Zapaleniami Jelita
  • Lek może być przydatny osobom z innymi już istniejącymi schorzeniami

Buzedonid to doustny lek sterydowy stosowany w mikroskopowym zapaleniu jelit. Do maja br. znajdował się na liście leków refundowanych, jednak obecnie pacjenci muszą za niego płacić pełną kwotę: bez refundacji wzrosła ona do przeszło 400 zł z zaledwie 3, jak podaje portal abcZdrowie.

Brak refundacji to koniec leczenia?

Mikroskopowe zapalenie jelita to problem, który zdecydowanie nie powinien być bagatelizowany - choroba objawia się przewlekłą biegunką i może przebiegać w taki sposób, że chory przestaje kontrolować wypróżnienia.

Lek buzedonid to sposób na kontrolowanie tej choroby. W ocenie Jacka Hołuba z Polskiego Towarzystwa Wspierania Osób z Nieswoistymi Zapaleniami Jelita wycofanie go z listy leków refundowanych wiąże się z ryzykiem wstrzymania leczenia - zwłaszcza, że mikroskopowe zapalenie jelit może dotknąć osoby obarczone innymi problemami zdrowotnymi wymagającymi stosowania drogich leków, w tym RZS, Hashimoto czy cukrzyca.

- Wielu pacjentów po prostu nie będzie na niego stać i przestaną go przyjmować, a to grozi zaostrzeniem choroby - powiedział w rozmowie z portalem abcZdrowie Jacek Hołub z Polskiego Towarzystwa Wspierania Osób z Nieswoistymi Zapaleniami Jelita.

Buzedonid może być pomocny także przy COVID-19?

Na Uniwersytecie Oksfordzkim przeprowadzono badanie, z którego wynika, że wziewny lek o nazwie Budesonide stosowany także przez chorych na astmę przyspiesza rekonwalescencję po COVID-19. Badacze twierdzą, że, aby przynosił oczekiwany efekt, może być stosowany zaledwie dwa razy dziennie.

Stosowanie tego leku może ponadto zmniejszyć ryzyko hospitalizacji. Jednak eksperci zauważyli, że u osób powyżej 50. roku użycia, które są bardziej narażone na powikłania po COVID-19, stosowanie leku należy rozpocząć zaraz po wystąpieniu pierwszych objawów.

Substancją czynną leku Budesonide jest budezonid w proszku, który znajduje się w inhalatorze. Proszek wdycha się do płuc poprzez ustnik inhalatora. Buzedonid zmniejsza obrzęki i stany zapalne w płucach i chroni przed ich powstawaniem. Lek stosowany jest zapobiegawczo wobec objawów astmy i należy do grupy kortykosteroidów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum