×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Popularny chwast ma liczne właściwości odmładzające

Autor: oprac. ML • Źródło: PAP02 kwietnia 2023 11:34Aktualizacja: 02 kwietnia 2023 11:53

Ekstrakt z rzepienia pospolitego może ochraniać skórę, przyspieszać gojenie się ran i wygładzać zmarszczki – twierdzą naukowcy z Korei. Roślina zawiera też jednak szkodliwe substancje, dlatego należy jeszcze dopracować sposoby jej zastosowania.

Popularny chwast ma liczne właściwości odmładzające
Badania nad właściwościami rzepienia są kontynuowane. Fot. Shutterstock
 • Owoce rosnącego w różnych miejscach świata i traktowanego często jako chwast rzepienia pospolitego (Xanthium strumarium) zawierają wyjątkowo dużo przeciwutleniaczy
 • Do tego posiada substancje przeciwzapalne, które według koreańskicih naukowców można będzie stosować do ochrony skóry
 • Roślina zawiera też jednak szkodliwe substancje, dlatego należy jeszcze dopracować sposoby jej zastosowania

Chronią skórę i wspierają produkcję kolagenu

- Odkryliśmy, że owoce rzepienia mają potencjał, aby chronić skórę i wspierać w niej produkcję kolagenu - mówi Eunsu Song z Uniwersytetu Myongji, współautorka badania, które ma być zaprezentowane w czasie organizowanej przez American Society for Biochemistry and Molecular Biology konferencji Discover BMB. - W tym względzie mogą one być ważnym składnikiem kremów i innych kosmetyków. Prawdopodobnie będą one wykazywały synergistyczne działanie z innymi aktywnymi substancjami, takimi jak kwas hialuronowy czy retinowy, spowalniając starzenie.

Pochodzący z południa Europy, Azji Środkowej i Chin rzepień rozprzestrzenił się prawie po całym świecie i często rośnie w podmokłych miejscach, na przykład w przydrożnych rowach czy na brzegach rzek. W wielu miejscach świata stał się chwastem. W Polsce występuje niezbyt licznie, głównie w cieplejszych rejonach kraju.

Jest to gatunek z rodziny astrowatych. Rzepień jest rośliną jednoroczną. Osiąga wysokość od 15 do 120 cm. Cechuje go długi okres wegetacji - kiełkuje w kwietniu lub maju, wzrasta i kwitnie w zależności od długości dnia (maksymalnie do 14 godzin) od czerwca do października lub listopada. Owocami rzepienia są szarozielone, owocujące koszyczki. Surowcami wykorzystywanymi w medycynie ludowej są organy nadziemne - ziele i owoce zbierane po dojrzeniu, a następnie suszone. Rzepień był używany w tradycyjnej medycynie przy katarze, przebarwieniach skóry, a nawet gruźlicy. W medycynie chińskiej i indyjskiej stosuje się również korzeń jako lek w terapii nowotworów.

Nowoczesna medycyna zainteresowana rzepieniem

W ostatnich latach naukowcy zainteresowali się tą rośliną pod względem jej wykorzystania w nowoczesnej medycynie. Koreański zespół sprawdził, jak składniki te wpływają na produkcję kolagenu, gojenie się ran i uszkodzenia powodowane promieniami UV.

Pod każdym względem owoc wykazywał korzystne działanie - kolagen produkowany był bardziej intensywnie, rany goiły się szybciej, a tkanki były chronione przed ultrafioletem.

Jednocześnie jednak autorzy odkrycia przestrzegają, że duże dawki ekstraktu mogą być szkodliwe i potrzebne są dalsze badania aby opracować bezpieczne sposoby wykorzystania rośliny.

Chodzi o zawarty w roślinie toksyczny składnik - karboksyatraktylozyd, który może uszkodzić wątrobę.

- Rzepień wykazał potencjał jako potencjały składnik kosmetyków, ponieważ podnosi syntezę kolagenu. Jednak pojawiały się szkodliwe efekty przy wyższych stężeniach. W związku z tym ważne wydaje się znalezienie odpowiedniego stężenia, co będzie kluczowe dla komercjalizacji zastosowania ekstraktu z owoców rzepienia w kosmetykach - dodaje badaczka.


Więcej informacji na stronie https://www.dropbox.com/s/w89lgsss34tile5/Song_abstract.pdf?dl=0

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze