Poprawki opozycji do ustawy nie zatrzymały upaństwowienia ratownictwa

Autor: Jacek Wykowski/Rynek Zdrowia • • 10 kwietnia 2018 16:14

Złożyliśmy poprawki, które mówią o tym, aby nie wykluczać podmiotów niepublicznych z ratownictwa medycznego - przypomniał podczas posiedzenia sejmowej komisji zdrowia (10 kwietnia) jej przewodniczący, poseł Bartosz Arłukowicz (PO). Poprawkę odrzucono, a sejmowe głosowanie nad projektem zaplanowano na środę (11 kwietnia).

Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko: - Nie zachodzi konieczność ponoszenia jakichkolwiek kosztów przez Skarb Państwa w związku z ewentualnymi roszczeniami odszkodowawczymi. Fot. archiwum

Komisja zdrowia rozpatrywała poprawki zgłoszone w czasie drugiego czytania do projektu ustawy o zmianie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz niektórych innych ustaw (druki nr 2137 i 2245).

Za przyjęciem poprawek głosowało 7 posłów, 12 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

- Stanowiska rządu nie ma, natomiast minister zdrowia jest przeciwny przyjęciu tej poprawki - mówiła wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko, nawiązując do zgłoszonej poprawki, aby nie wykluczać podmiotów niepublicznych z ratownictwa medycznego.

- Wszystkie umowy (zawarte przez prywatne firmy z NFZ na ratownictwo medyczne - red.) wygasają na koniec tego roku. Nie będą rozwiązywane wcześniej. Umowy wygasają i będą przygotowane kolejne postępowania konkursowe już na podstawie rozwiązań zaproponowanych w ustawie. W związku z tym nie zachodzi konieczność ponoszenia jakichkolwiek kosztów przez Skarb Państwa w związku z ewentualnymi roszczeniami odszkodowawczymi - tłumaczyła wiceminister, odnosząc się do pytania posła PO Rajmunda Millera ws. ryzyka żądań finansowych Królestwa Danii za inwestycje poczynione w ramach ratownictwa medycznego przez stronę duńską. 

- Dysponenci prywatni, którzy aktualnie biorą udział w zabezpieczeniu ratownictwa medycznego na terenie kraju, stanowią ok. 9 proc. wszystkich zespołów, które funkcjonują w systemie. Mamy deklarację Związku Pracodawców Ratownictwa Medycznego, że są w stanie zabezpieczyć te obszary, które do tej pory były zabezpieczane przez kontrahentów prywatnych - zapewniała Szczurek-Żelazko. 

Tłumaczyła, że jeśli chodzi o pracowników zatrudnionych w podmiotach prywatnych, dysponenci publiczni są gotowi ich "przejąć".

Celem nowelizacji - jak wskazuje Ministerstwo Zdrowia - jest wzmocnienie wpływu państwa na bezpieczeństwo zdrowotne obywateli, którzy znajdą się w sytuacji nagłego zagrożenia zdrowia lub życia.

Projekt m.in. przewiduje, że umowy na wykonywanie zadań zespołów ratownictwa medycznego (karetek z obsadą) będą powierzane wyłącznie podmiotom leczniczym w formie samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, jednostek budżetowych i spółek kapitałowych z co najmniej większościowym udziałem skarbu państwa lub jednostki samorządu terytorialnego.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum