Poprawki PiS i SLD do ustawy ws. świadczeń pielęgnacyjnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 kwietnia 2014 19:25

Świadczenie pielęgnacyjne w wysokości 50 proc. średniego wynagrodzenia od 1 maja br. - taką poprawkę do projektu ustawy podwyższającej świadczenia dla rodziców niepełnosprawnych dzieci zaproponowało PiS. SLD chce świadczeń w wysokości 1300 zł już od 2015 r.

We wtorek (1 kwietnia) na posiedzeniu sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny odbywa się pierwsze czytanie projektu podwyższającego wysokość świadczeń pielęgnacyjnych. Jest on odpowiedzią na protest rodziców, którzy od dwóch tygodni okupują Sejm. Według projektu świadczenie pielęgnacyjne od maja wzrośnie do 1000 zł, od 2015 r. do 1200 zł, a od 2016 r. do 1300 zł netto. Występująca w imieniu wnioskodawców Magdalena Kochan (PO) przypomniała, że świadczenia, o których mowa, to tylko wycinek całego systemu wsparcia dla niepełnosprawnych.

Stanisław Szwed (PiS) zwrócił uwagę, że obecne protesty są dowodem na to, że system ten nie funkcjonuje dobrze. - Chyba w tej chwili wszyscy zdajemy sobie sprawę, że jeśli opiekę nad niepełnosprawnym dzieckiem potraktujemy jak pracę, to należy się za to przynajmniej płaca minimalna - mówił.

Jego zdaniem wpisanie do ustawy konkretnej kwoty nie jest korzystnym rozwiązaniem, bo nie wiąże się bezpośrednio z płacą minimalną. Zgłosił poprawkę, by kwota świadczenia wynosiła 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia, co wprowadziłoby stały mechanizm zapewniający regularną waloryzację. W innej poprawce zaproponował, by to rozwiązanie weszło w życie od 1 maja br.

Anna Bańkowska (SLD) zaproponowała poprawkę, w myśl której od przyszłego roku rodzice niepełnosprawnych otrzymywaliby w sumie 1300 zł, czyli 1200 zł świadczenia i 100 zł "dodatku" finansowanego z Funduszu Pracy. Argumentowała, że Polska nie zginie, jeśli rodzice dostaną po 100 zł więcej rok wcześniej niż chce rząd.

Krytykowała też obecną koalicję za to, że zróżnicowała opiekunów osób niepełnosprawnych i rodziców niepełnosprawnych dzieci tylko ze względu na to, kiedy podopieczny stał się niepełnosprawny. Jej zdaniem nie ma innego wyjścia niż "solidne, kompleksowe rozwiązanie" tej kwestii.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum