Poprawa jakości powietrza jednym z głównych wyzwań nowego ministra środowiska
Jednym z głównych wyzwań jakie będzie stało przed nowym ministrem środowiska będzie poprawa jakości powietrza - wskazuje ekspert zajmujący się ochroną środowiska w Polsce. Nowym szefem resortu środowiska ma zostać prof. Jan Szyszko.

Prof. Jan Szyszko z wykształcenia leśnik, nauczyciel akademicki został w poniedziałek przedstawiony przez kandydatkę PiS na premiera Beatę Szydło jako kandydat na szefa Ministerstwa Środowiska.
Dr hab. inż. Zbigniew Karaczun z Katedry Ochrony Środowiska Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie podkreślił w rozmowie z PAP, że kwestia poprawy jakości powietrza, którym oddychają Polacy będzie głównym wyzwaniem nowego ministra. - Jest to problem, którego nie udało się rozwiązać poprzednim ministrom, a ten problem narasta. Szczególnie pokazały to ostatnie tygodnie - powiedział Karaczun.
W ubiegłym tygodniu Główny Inspektorat Ochrony Środowiska informował, że przez rozpoczęty sezon grzewczy, ale i też niekorzystną pogodę, na południu Polski w wielu miastach stężenia pyłów przekraczały 200 mikrogramów/m sześc., przy którym władze lokalne powinny informować ludzi o ryzyku dla zdrowia przy przebywaniu na otwartym powietrzu.
Karaczun przypomniał, że walka z tym zjawiskiem jest dlatego ważna, iż bezpośrednio zagraża naszemu zdrowiu. Organizacje międzynarodowe, ekologiczne czy NIK, wskazują, że powietrze którym oddychamy jest najbardziej zanieczyszczonym w UE.
Sytuację ma poprawić uchwalona niedawno nowela tzw. ustawy antysmogowej, która ma dać samorządom instrumenty do walki z zanieczyszczeniami powietrza.
W 2006 roku Szyszko jako minister wydał kontrowersyjną decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji obwodnicy przecinającej Dolinę Rospudy, czym, naraził się na krytykę środowisk ekologicznych i obrońców przyrody.
Kandydat na ministra w tej kadencji Sejmu był również przeciwnikiem zmiany, którą wprowadziła koalicja PO-PSL, a która zmusiła Lasy Państwowe do wpłat budżetowych. Opowiadał się także za całkowitym zakazem przekształceń własnościowych lasów należących do Skarbu Państwa.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)