Ponadprzeciętna liczba zgonów jest faktem, jednak dopiero po roku poznamy dokładne przyczyny

Autor: Nowa Trybuna Opolska/Rynek Zdrowia • • 16 grudnia 2020 12:17

Ponadprzeciętna liczba zgonów notowana od października w Polsce zaskoczyła statystyków. Dopiero za około rok dowiemy się, jakie były przyczyny fali dodatkowych śmierci.

Ponadprzeciętna liczba zgonów jest faktem, jednak dopiero po roku poznamy dokładne przyczyny
Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

W październiku tego roku zmarło w Polsce nieco ponad 49 tysięcy ludzi. W latach 2016 - 2019 w tym miesiącu umierało nas przeciętnie 34 tysiące osób. Liczba ponadprzeciętnych zgonów w październiku to ok. 15 tysięcy. Na COVID 19 zmarło w październiku w Polsce 3088 ludzi. Z listopada statystyki są jeszcze gorsze. 

Zwiększona liczba śmierci jest faktem, ale nie wiadomo, jakie są tego przyczyny, jakie konkretnie choroby spowodowały falę zgonów. Według obowiązujących obecnie przepisów po śmierci człowieka lekarz wypełnia kartę zgonu i wpisuje do niej przyczynę śmierci, wskazując konkretną chorobę. Na podstawie karty zgonu lokalny Urząd Stanu Cywilnego wystawia rodzinie zmarłego akt zgonu, który już nie zawiera informacji o przyczynie śmierci.

Informacja o wydanym akcie zgonu trafia do rządowych baz danych Ministerstwa Cyfryzacji, dlatego precyzyjnie i szybko wiemy, ile osób umiera każdego dnia. Natomiast karta zgonu i informacja o przyczynie śmierci, jest raz w miesiącu przesyłana pocztą z gmin do urzędu statystycznego, gdzie dane są przerabiane i publikowane dopiero po roku. Do tej pory władze nie wprowadziły żadnych zmian w tym systemie.

Poseł Ryszard Wilczyński (KO) wystąpił do Ministra Zdrowia z interpelacją, aby zmienić sposób raportowania o przyczynach zgonów. Zaproponował aby np. zobowiązać pracowników USC do bieżącego przekazywania informacji o przyczynach zgonu na swoim terenie. Zdaniem wiceministra zdrowia Macieja Miłkowskiego danych o przyczynach zgonu nie można zbierać i przerabiać w inny sposób, bez zmiany obowiązujących przepisów.

Więcej: puls.nto.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum