Ponad połowa lekarzy pracuje dla więcej niż jednego pracodawcy. Nawet 80 godzin tygodniowo

Autor: • Źródło: PAP19 października 2022 12:10

Ponad połowa (60 proc.) lekarzy w Polsce pracuje dla więcej niż jednego pracodawcy – wynika z badania przeprowadzonego przez Naczelną Izbę Lekarską i Uczelnię Łazarskiego.

Ponad połowa lekarzy pracuje dla więcej niż jednego pracodawcy. Nawet 80 godzin tygodniowo
Ok. 60 proc. lekarzy pracuje dla więcej niż jednego pracodawcy. Fot. Shutterstock
  • Wielozatrudnienie powoduje, że lekarze pracują nawet 80 godzin tygodniowo - badania "Lekarz przyszłości” przeprowadzonego przez Naczelną Izbę Lekarską i Uczelnię Łazarskiego 
  • 70 proc. lekarzy pracuje więcej niż 40 godzin tygodniowo. Od 11 do 20 godzin w tygodniu pracę wykonuje tylko 5,7 proc. lekarzy
  • Wyniki badania przedstawiono w środę podczas warszawskiej konferencji inaugurującej projekt "NIL IN - Społeczność Lekarzy Innowatorów"

Nowy projekt Naczelnej Izby Lekarskiej

Założeniem nowego projektu Naczelnej Izby Lekarskiej "NIL IN" jest stworzenie przestrzeni dla lekarzy zainteresowanych i zajmujących się medycznymi innowacjami, ułatwianie im nawiązywania partnerstw i współpracy, organizacji narzędzi, pomoc w zdobyciu niezbędnej wiedzy, informacji, rozwianiu wątpliwości, wsparciu w działaniach.

Wyniki zaprezentowanego badania pokazują, że ponad połowa (60 proc.) lekarzy w Polsce pracuje dla więcej niż jednego pracodawcy. Jednego pracodawcę ma 40,9 proc. lekarzy, dwóch - 27,9 proc., trzech - 19,8 proc., a więcej - 8,5 proc.

Autorzy badania wskazują, że wielozatrudnienie powoduje, że lekarze pracują nawet 80 godzin tygodniowo.

70 proc. lekarzy pracuje więcej niż 40 godzin tygodniowo. Od 11 do 20 godzin w tygodniu pracę wykonuje tylko 5,7 proc. lekarzy. 31,9 proc. to odsetek lekarzy, którzy pracują w tygodniu od 21 do 40 godzin tygodniowo.

W badaniu zauważono, że chroniczne zmęczenie spowodowane przepracowaniem i wysokim stresem zwiększa ryzyko wypalenia zawodowego, błędów merytorycznych i obniżonej jakości wykonywanych usług medycznych.

W badaniu udział wzięło 248 respondentów - lekarzy 50 specjalizacji, w wieku od 25 do 65 lat.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum