Ponad 3 mln Polaków ma paszport covidowy. Większość w aplikacji

Autorzy: PAP; oprac. JKB • Źródło: KPRM/Rynek Zdrowia04 sierpnia 2021 18:45

Jak poinformował w środę Wydział ds. Promocji Polityki Cyfrowej KPRM, już ponad 3 mln Polaków pobrało Unijny Certyfikat COVID. Pomocna okazała się aplikacja mObywatel.

Przeszło 3 mln Polaków pobrało paszport covidowy za pomocą aplikacji. Fot. Shutterstock
  • Za pomocą aplikacji mObywatel ponad 3 mln Polaków pobrało Unijny Certyfikat COVID. Stanowi to ponad 65 proc. wszystkich użytkowników tego programu
  • Paszport covidowy został udostępniony w pomocnej aplikacji 21 czerwca. UCC pozwala na międzynarodową weryfikację 
  • KPRM przypomina, że certyfikat jest całkowicie bezpłatny oraz dobrowolny. Ważny jest od 14. do 365. dnia po otrzymaniu ostatniej dawki szczepionki

Paszport covidowy cieszy się popularnością

Unijny Certyfikat COVID (UCC) to dokument, który - jak przypomniano - podczas pandemii koronawirusa ułatwia podróżowanie po Unii Europejskiej. Mogą pobrać go osoby w pełni zaszczepione przeciwko COVID-19 (certyfikat ważny jest wówczas od 14. do 365. dnia po podaniu ostatniej dawki), a także te, które otrzymały negatywny wynik testu na obecność koronawirusa (czas ważności certyfikatu to 48 godzin), lub ozdrowieńcy (certyfikat ważny jest od 11. do 180. dnia od uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR).

Unijny Certyfikat COVID w aplikacji mObywatel został udostępniony 21 czerwca. Jak podał Wydział ds. Promocji Polityki Cyfrowej KPRM, od tego czasu pobrało go dokładnie 3 mln 24 tys. 698 osób, czyli 65 proc. wszystkich użytkowników aplikacji.

Certyfikat umożliwia swobodne podróżowanie po Unii Europejskiej. Poza aplikacją mObywatel można go też pobrać z aplikacji Ministerstwa Zdrowia mojeIKP oraz z Internetowego Konta Pacjenta.

Certyfikat mogą pobrać osoby w pełni zaszczepione – które otrzymały dwie dawki szczepienia lub przyjęły jednodawkową szczepionkę.

Certyfikat jest ważny od 14. do 365. dnia po podaniu ostatniej dawki lub które otrzymały negatywny wynik testu na obecność koronawirusa (czas ważności certyfikatu to 48 godzin) lub które wyzdrowiały po COVID-19 (certyfikat jest ważny od 11. do 180. dnia od uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR).

Jakie dane zawiera UCC?

Jak przypomniano, UCC w aplikacji mObywatel zawiera zdjęcie z dowodu osobistego, co ułatwia szybką kontrolę i wyraźnie wskazuje, kto jest właścicielem certyfikatu. Certyfikat ma również duży, wyraźny kod QR pozwalający zminimalizować błędy podczas skanowania, a szczegółowe dane osoby, do której należy, zostały ukryte przed wzrokiem osób postronnych.

Aby wyświetlić szczegóły certyfikatu, należy rozwinąć sekcję "Dodatkowe dane" - podano. Certyfikat ponadto, jak przypomniano, pozwala na szybkie okazanie dokumentów, czego można dokonać z poziomu aplikacji mObywatel.

Jak wskazano w komunikacie, UCC pozwala na międzynarodową weryfikację przy pomocy aplikacji, którą dysponują służby graniczne danego kraju. Nie wymaga również tłumaczenia, gdyż jest dostępny w języku polskim i angielskim w formie, która jest akceptowana w całej Unii Europejskiej.

Certyfikat jest bezpłatny i dobrowolny, w każdej chwili można go pobrać, lub usunąć - poinformowano.

Pomocna aplikacja mObywatel dla każdego

Aplikacja mObywatel oprócz UCC zawiera również szereg innych dokumentów, takich jak odzwierciedlenie dowodu osobistego, mPrawo Jazdy - cyfrowy dokument odwzorowujący uprawnienia do prowadzenia pojazdów, mPojazd - odzwierciedlenie danych z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu, licznik punktów karnych, eRecepty, a także Kartę Dużej Rodziny, mLegitymację szkolną lub studencką, oraz bilety kolejowe zakupione w systemie PKP Informatyka. 

Czytaj: Paszport covidowy. Jak pobrać certyfikat COVID-19? Jest już niezbędny w wielu krajach

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum